پیام مشاور

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره پیام مشاور

خواندن تجسسی

هدف خواندن تجسسی افزایش دامنه تمرکز حواس و درک عمیق تر معانی است.

فواید خواندن تجسسی:

الف- کمک به تمرکز حواس از طریق تحریک حس کنجکاوی

ب- غلبه بر تنبلی ، حالت کسلی و پرتی حواس از طریق شرکت فعالانه در مطالعه

پ- آمادگی بیشتر برای گذراندن موفقیت آمیز امتحانات و شرکت در بحثهای کلاسی

ت- افزایش زمان نگه داری مطالب در حافظه ، از طریق کسب رضایت حاصل از دادن پاسخ درست به سوالات.

ث- افزایش آفرینندگی ، از طریق نوع تفکری که هدفش همواره طرح پرسش و جستجو برای دادن پاسخ به پرسش است.

روش

کسی که به دنبال  چیزی می گردد از کسی که به دنبال  آن نمی گردد به احتمال بیشتری آن چیز را پیدا می کند. سوالات به شما کمک می کنند تا  به دنبال چیزها بگردید. اگر سوالات به طور طبیعی پیش نمی آیند آن ها را ایجاد کنید . طرح سوال در تمام اوقات مفید است. طرح سوال قبل از خواندن و در ضمن خواندن اجمالی ، قدرت پیش بینی و علاقه شما را افزایش می دهد. طرح سوال به هنگام مطالعه ، علاقه شما را حفظ می کند و به شما کمک می کند تا مطالب دشوار را تجزیه و تحلیل کنید و آن ها را بهتر بفهمید. طرح سوال پس از مطالعه ، کمک می کند تا میزان درک خود را از مطلب ارزشیابی کنید و نظر انتقادی خود را وسعت دهید.

چند سوال ؟ چه نوع سوال هایی ؟ خواندن تجسسی مستلزم سوال کردن به طور جدی و پیگیر برای فهم عمیق مطالب است که کنجکاوی و هدف خواننده را از خواندن مطلب ارضا می کند. جریانی منظم از سوالات و کنترل بر روی کیفیت و جهت آن ها وجوه تشخیص روش خواندن تجسسی هستند.

سوالات ساده مسائل عینی را مورد پرس و جو قرار می دهند. سوالات دقیق تر به طور عمیق تر ئارد مسائل می شوند ، و بهترین نوع سواللات از محدوده مطالب موجود فراتر می روند. بنابراین ، خواندن تجسسی مستلزم طرح انواع سوالات است : سوالاتی که هم جزئیات و کلیات ، هم مطالب ساده و مطالب پیچیده و هم مسائل عینی و مسائل انتزاعی را در بر می گیرند.

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

راهكارهاي كاهش اشتباه تست

افزايش دقت و تمركز، خوداصلاحي و خودمديريتي، سه گام مهم براي كاهش اشتباهات است.

ممكن است در مواجهه با يك سؤال چهارگزينه‌اي چند حالت مختلف ايجاد شود:

حالت اول: روي سؤال را مي‌خوانيم و تشخيص مي‌دهيم كه مي‌توانيم به آن پاسخ صحيح بدهيم، پس نكته‌ي كليدي و لازم براي حل آن را پيدا مي‌كنيم و به سؤال مورد نظر جواب مي‌دهيم.

حالت دوم: روي سؤال را مي‌خوانيم و در پاسخ دادن به آن دچار ترديد مي‌شويم. دو دليل براي ترديد ما وجود دارد:

دليل اول: مفهوم سؤال را متوجه نمي‌شويم و در انتخاب راه‌حل مناسب براي پاسخ دادن به آن، دچار شك و ترديد مي‌شويم.

دليل دوم: مفهوم سؤال را متوجه مي‌شويم ولي نكته‌ي لازم براي حل آن را فراموش مي‌كنيم و نمي‌توانيم قاطعانه آن را حل كنيم.

حالت سوم: دقت كافي در پاسخ دادن به سؤال مورد نظر را نداريم و در جاي‌گذاري داده‌ها در فرمول‌ها و محاسبات آن‌ها دچار اشتباه مي‌شويم.

حالت چهارم: مبحث مورد نظر را كامل ياد نگرفته‌ايم و يادگيري‌هاي ناقص داريم و عدم حل تمرين و تست كافي، باعث مي‌شود كه به سؤال مورد نظر پاسخ اشتباه بدهيم.

كاهش هر پاسخ اشتباه به منزله‌ي افزايش يك پاسخ صحيح است.

شناسايي نوع اشتباهات و تلاش براي اصلاح و به حداقل رساندن آن‌ها، مديريت آموخته‌ها و طبقه‌بندي آن‌ها، تأثير زيادي بر كاهش اشتباهات دارد.

براي كم كردن پاسخ‌هاي اشتباه، نكات زير را مد نظر قرار دهيد:

1. مباحث درسي را كامل ياد بگيريد و نكات مهم، فرمول‌ها و كليدواژه‌هاي آن را برجسته و مشخص كنيد.

2. در حل تمرين و تست، راه‌حل‌ها را تا رسيدن به جواب آخر بنويسيد و از ذهني حل كردن آن‌ها بپرهيزيد.

3. براي هر مبحث به تعداد كافي تست حل كنيد و با تیپ‌های مختلف طرح سؤال از مبحث مورد نظر آشنا شويد.

4. مهم‌ترين نكات و سؤالات را در كتاب خودآموزي بنويسيد و به همه‌ي آن‌ها در يك منبع مطمئن دسترسي داشته باشيد.

5. تكنيك نشان‌دار كردن سؤالات را در هر آزمون اجرا كنيد و انواع سؤال‌هاي مهم، شك‌دار، فراموش‌شده و يادگيري‌هاي ناقص را مشخص كنيد.

6. بعد از هر آزمون، همه‌ي سؤالات آزمون را يك بار ديگر حل كنيد و با بررسي انواع تست‌ها، متداول‌ترين اشتباهات خود را بشناسيد.

7. در طول دو هفته‌اي كه براي آزمون آماده مي‌شويد، در حين مطالعه، اشتباهات خود را مد نظر قرار دهيد و دقت خود در خواندن مبحث مورد نظر را افزايش دهيد و اشتباهات‌تان را برطرف كنيد.

8. حل تست در منزل را با احتساب زمان انجام دهيد و دقت و سرعت عمل خودتان را تقويت كنيد و تست‌زني و تست‌خواني (فهميدن صورت سؤال) را تمرين كنيد.

9. اشتباهات متداول همتايان خود را بشناسيد و با حل تست‌هاي كتاب اشتباهات متداول، سؤالات دام‌دار هر آزمون را تشخيص دهيد و در پاسخ دادن به آن‌ها دقت کنید و استراتژی داشته باشید.

10. خودتان را مديريت كنيد و با اجراي هدف‌گذاري در هر آزمون، اراده‌ي نه گفتن به سؤالات دشوار و سؤالاتي را كه بلد نيستيد تقويت كنيد.

 

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

اگه شب امتحانی هستید بخوانید

شب امتحانی هستید یا مثل بچه‌های خوب از اول سال درس می‌خوانید و چند هفته مانده به امتحان هم خلاصه‌برداری‌هایتان را مرور می‌کنید و با خیال راحت سرجلسه امتحان حاضر می‌شوید؟

اگر جزو گروه دوم هستید که نیاز به دوپینگ شب امتحان ندارید، اما آنهایی که شب امتحانی هستند و یک هفته مانده به امتحانات از خودشان می پرسند من دقیقا از اول سال چه می کردم، باید همراه ما باشند تا برای تقویت حافظه شان فکری بکنیم که بتوانند امتحان ها را با موفقیت پشت سر بگذارند. این نکته ها برای تقویت حافظه همه امتحانی هاست!

برای با هوشی بخورید
شب امتحان باید خوراکی های سبک، مقوی و اثرگذار را انتخاب کنید. این خوراکی های سبک هم خواب آور نیستند و هم این که نیاز بدن به منابع غذایی را تامین می کنند. آهن و خانواده ویتامین B در اولویت قرار دارند. این دو ترکیب نیاز بدن به فعالیت ذهنی و بدنی را فراهم می کنند. از طرفی آهن به خون رسانی بهتر به مغز کمک کرده و باعث می شود میزان فراگیری افزایش یابد. مواد غذایی حاوی ویتامین B نیز به کاهش و کنترل اضطراب و استرس که از مشکلات شب امتحان است، کمک می کنند.

منابع آهن: گوشت قرمز بدون چربی، جگر، عدس، انواع آجیل های خام بویژه پسته، اسفناج، انواع غلات پخته و ماهی.

منابع ویتامین B:

انواع نان سبوس دار، حبوبات بویژه انواع لوبیاها، تخم مرغ و سویا.

ویتامین ترش

طعم ترش و خاص قرص های جوشان هرچند دلپذیر است، اما مصرف آنها به دلیل تحرک ترشح اسید معده، باعث بروز مشکلاتی مانند معده درد می شود. بنابراین مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C در اولویت قرار دارد. حداقل از یک هفته مانده به امتحانات، مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین را آغاز کنید. این ویتامین به جذب بهتر و بیشتر آهن نیز کمک می کند. به این ترتیب خون رسانی به مغز نیز افزایش یافته و خستگی دیرتر
سراغ تان می آید.

منابع ویتامین C:

گوجه سبز، توت فرنگی، لیموترش، سیب زمینی بخارپز، موز، سیب، هویج و گل کلم.

موز؛ خوب یا بد

این میوه غذای کاملی بوده و کالری بالایی هم دارد. بنابراین خوردن یک عدد موز می تواند تا ساعت ها انرژی بدن را تامین کند، اما درباره این میوه یک نکته کلیدی هم وجود دارد. این میوه سرشار از قند طبیعی است. این ماده یکی از نیازهای ضروری مغز است؛ بنابراین خوردن موز نیاز بدن به قند را برطرف می کند. علاوه بر این، موز پتاسیم دارد. این ماده معدنی نیز یکی از مواد ضروری برای تنظیم عملکرد اعصاب است.

موز سرشار از فیبر است؛ بنابراین مانع بروز یبوست استرسی در زمان امتحان می شود. پس می بینید که خوردن یک عدد موز معجزه می کند. بهترین زمان خوردن موز، در وعده صبحانه همراه با شیر یا به عنوان میان وعده است.

سبزی ها

بهترین سبزی ها، انواع پهن برگ و تیره آنها هستند. به این دلیل که میزان املاح معدنی آنها بالا بوده و همین باعث می شود ذهن شما فعال تر شود. در کنار اینها بعضی خوراکی های دیگر هم حاضرند تا ذهن شما را فعال کنند. این خوراکی ها انواع حاوی آنتی اکسیدان هستند.

منابع سبز:

اسفناج، خانواده کلم ها، کاهو وکلم بروکلی

منابع آنتی اکسیدانی:

فلفل دلمه ای به ویژه نوع قرمز، سیب زمینی شیرین و لوبیا سبز.

آب بخورید

اگر بدن آب کافی دریافت نکند، تنظیم آب و الکترولیت های آن به هم می خورد؛ بنابراین واکنش های مناسب نیز در این شرایط انجام نشده و مغز نمی تواند آن طور که باید عمل کند. مصرف روزانه 400 تا 450 میلی گرم معادل 5/2 فنجان نوشیدنی برای تامین نیاز بدن به آب کافی است. بهترین نوشیدنی ها عبارتند از: آب، نوشیدنی شیرین مانند آب توت فرنگی، آب لیموشیرین و نوشیدنی های ملس مانند مخلوط آب لیموترش و آب لیموشیرین. شیر و چای سبز نیز از دیگر نوشیدنی های مناسب است.

ورزش:

کافی است روزی چند دقیقه ورزش کنید. روزانه ده دقیقه پیا ده روی کنید. این مساله باعث بهبود کیفیت متابولیسم و هضم غذا و جذب بدن می شود. از طرفی پیاده روی یکی از راهکارهای کنترل اضطراب است.

خواب کافی:

درست است که همه درس ها را برای دقیقه 90 گذاشته اید، اما سعی کنید تا آنجا که می توانید از خواب تان کم نکنید. کم خوابی باعث عصبانیت،تشدید اضطراب و به هم خوردن تعادل ترشح هورمون ها می شود.

مناسب بخورید:

از پرخوری، بدخوری و خوردن خوراکی های نامناسب با یکدیگر بپرهیزید. مشکلات گوارش باعث به تعویق افتادن روند درس خواندن شما می شود.

 

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

دوره امتحانات

نوشیدنی های آرام بخش در دوره ی امتحانات

1- چای بابونه : جای بابونه را نوشیدنی خواب آور میدانند،ولی فایده مهم تر این گیاه اثرات ضد استرس آن است.هر گاه احساس اضطراب و تنش نمودید به جای نوشیدنی های سمی مانند:قهوه،چای و...یک لیوان چای بابونه همراه عسل بنوشید.

2- شیر: این ماده عمیق ترین سطح خواب را در مغز ایجاد میکند.علاوه بر این،شیر حاوی مقدار زیادی کلسیم است که خاصیت آرام کنندگی عضلات را دارد.

3-مخلوط آب انگور و آب آناناس : این نوشیدنی بسیار نشاط آور و انرژی زا  میباشد.لذا،از ارزش  غذایی بالایی بر خوردار است.برای افرادی که فعالیت های فکری دارند،بسیار مفید است.دارای ویتامین C فراوان بوده و به عنوان یک نوشیدنی خون ساز برای افراد دچار کم خونی بسیار مفید می باشد.بهترین غذا در طول امتحانات برای مغز محسوب میشود.

4-آب آناناس،انگور و توت فرنگی : این نوشیدنی نشاط آور،انرژی زا و آرام بخش اعصاب و روان است.مقوی و مغذی بوده و در تقویت حافظه مفید است.کمبود ویتامین c را در بدن جبران میکند.

فهرستی از غذا های آرام کننده در امتحانات

1-جوانه ها: غذای بسیار مفید و طبیعی است که مملو از ویتامینC ,B  هستند که ضد تنش و اضطراب می باشند.

2- موز: استفاده از موز سبب احساس نیرو،نشاط و سلامتی بیش تر می شود.

3-تخم مرغ: از مغذی ترین مواد غذا یی می باشد.وجود فسفر فراوان  در زرده ی تخم مرغ باعث تقویت حافظه و رفع کم هوشی می شود. تخم مرغ به عنوان یک منبع غنی پروتئین کامل غذایی بی نظیر است.

4- جو: منبع غنی از ویتامین B2 است.تاثیر آرام بخشی جو به مراتب از تاثیر ویتامین موجود در آن بیش تر است.

مصرف جو در طول امتحانات قویا توصیه می شود.

چند توصیه غذایی در زمان امتحانات

1- در زمان مطالعه غذا نخورید و برای این کار زمان خاصی را در نظر بگیرید تا با آرامش بیشتری غذا بخورید،

2- از مصرف زیاد شیرینی و تنقلات خودداری کنید. این خوراکی‌ها ممکن است در نگاه اول انرژی‌زا به نظر برسد اما باید توجه داشت که این قابلیت در آنها بسیار کم دوام است و پس از مدتی احساس خستگی بیشتری به شما خواهد داد.

3-بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که غذاهای نشاسته‌ای مانند ماکارونی، برنج و نان به دلیل تاثیر در کیفیت خواب در شب امتحان مفید است.

4- از خوردن زیاد چیپس، نمک، تخمه، غذاهای چرب در شب امتحان خودداری کنید .

5- در ساعات مطالعه از خوردن ماست ترش و دوغ ترش بپرهیزید و خوردن روزانه شیر و همچنین ماست شیرین را فراموش نکنید.

6-در ايام امتحان، بيشتر مواظب سلامت خود باشيد تا در معرض سرماخوردگي، گرمازدگي، مسموميت‌هاي غذايي و اختلالات هضم قرار نگيريد و از خوردن غذا، بيرون از خانه جدا خودداري كنيد. غذاي خود را خوب بجويد و آرام ميل كنيد.

7- در طول روز (اما نه همراه غذا) آب كافي بياشاميد (بيش از نيم ساعت پیش از غذا و يكي دو ساعت پس از غذا اشكالي ندارد). آشاميدن آب و نوشيدني‌ها در وسط غذا سبب اختلال هضم و ايجاد نفخ مي‌شود.

8- در زمان كار يا مطالعه غذا نخوريد و براي‌ ‌غذا خوردن زمان خاصي را در نظر بگيريد تا با آرامش بيشتري غذا بخوريد‌

9- سعی کنید مدت ها قبل از امتحان بر نامه ریزی تغذیه ای خود را آغاز کنید.

10-انتخاب دقیق و صحیح از منابع غذایی به شما کمک میکند تا کاملا در طول امتحانات آرام و بدون اضطراب و به دور از هر گونه تنش باشید.

11-تا 2 ساعت بعد از خوردن غذا مغز کشش یادگیری را ندارد.

12-رژیم غذایی پرچرب، روی تمرکز افراد اثرات منفی دارد و حافظه را ضعیف می کند..
13-نوشابه های گازدار مخل آرامش و تحریک کننده هستند.

 

 

 

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

یادگیری درس شیمی

اول از همه باید بدانید که تنها نیستید، حتی بهترین دانش‌آموزان نیز در برخی مواقع با شیمی مشکل پیدا می‌کنند، بنابراین دلسرد نشوید و تلاش‌تان را ادامه بدهید.

۱. بدانید یادگیری شیمی زمان‌بَر است

۲. روش حل مسائل را به‌خوبی درک کنید.

۳. قبل از شرکت در کلاس، بخش موردنظر را مطالعه کنید.

۴. آزمایشگاه را جدی بگیرید.

۵. سؤال‌های زیادی بپرسید.

۶. وقتی خواب‌تان می‌آید، شیمی نخوانید.

۷. فراموش نکنید کیفیت مطالعه، بسیار مهم‌تر از کمیت آن است.

۸. از جلسات رفع اشکال استفاده کنید.

۹. به‌صورت گروهی مطالعه کنید.

۱۰. برای یادگیری شیمی آلی، از مدل مولکولی استفاده کنید.

مهم‌تر از همه اینکه تلاش‌تان را ادامه بدهید! افراد مختلف با سرعت‌ها و روش‌های متفاوتی شیمی را یاد می‌گیرند. منابع و ابزارهای بسیاری برای یادگیری شیمی وجود دارد. اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید، با یکی از دبیران شیمی‌تان مشورت کنید، آنها به شما کمک می‌کنند که در این راه موفق شوید.

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

ورود کاربران