پیام مشاور

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره پیام مشاور

رمز موفقیت در امتحانات

رموفقیت در امتحانات به سه عامل بستگی دارد:
1.  قابلیت‌های فردی (20%)
2.  اطلاعات کامل راجع به موضوع مورد امتحان (30%)
3.   شیوه‌های آمادگی برای امتحانات (50%)


شما می‌توانید با در نظر گرفتن نکات ساده و کاربردی زیر در زمینه‌ی برنامه‌ی مطالعاتی، تغذیه و استراحت در ایام امتحانات موفق‌تر باشید.
1.  در برنامه‌های روزانه‌ی خود یكسره درس نخوانید. هر 50 دقیقه مطالعه، 10 دقیقه استراحت کنید. پژوهشگران معتقدند بازده 6 ساعت مطالعه‌ی مداوم به اندازه‌ی 2 ساعت مطالعه با استراحت است. استراحت بین بازه‌های مطالعاتی به مدت 10-5 دقیقه، كاركرد ذهن را افزایش می‌دهد.
2.  حتماً نكاتی را كه برای شما سخت است یادداشت کنید تا در فرصت‌های مرده چندین بار آن‌ها را مطالعه كنید.
3.  ضعف درس‌های عربی و زبان را می‌توان با تمرین و تكرار خصوصاً از طریق جعبه‌ی لایتنر رفع کرد كه كاملاً در حافظه ثبت شوند.
4.  اگر در ایام امتحانات برای یك درس زمان اضافه دارید به درس‌هایی كه نیاز به زمان بیش‌تری دارند بپردازید.
5.  برای امتحانات پایان ترم، سؤالات امتحانات کلاسی را دوره کنید و اشتباهات قبلی خود را بررسی کنید تا اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.
6.   . برنامه‌ی مطالعه‌ی خود را طوری تنظیم کنید که بعد از حداقل یک بار مطالعه‌ی دقیق و عمقی مطالب، یک بار مطالب امتحانی خود را مرور کنید.
7.    روزهای قبل از امتحان مثل شرایط امتحان و با زمان‌بندی مشابه از خود امتحان بگیرید.
8.«فهمیدن صورت سؤالات یعنی نیمی از جواب» و به راستی برای دانش‌آموزی که درس خوانده است، خواندن دقیق صورت سؤال یعنی کشف راه‌حل که خود نیمی از پاسخ است. صورت سوال را کامل بخوانید.
9.  بهترین روش یادگیری و کسب موفقیت را که برای شما مؤثر بوده، انتخاب و آن را تمرین کنید تا به نتیجه‌ی مطلوب برسید.
10.   حتی‌المقدور برنامه‌ی مطالعه در ایام امتحانات را به گونه‌ای تنظیم کنید که در شب امتحان به میزان لازم استراحت کنید و به اندازه‌ی کافی فرصت مطالعه‌ی همه‌ی درس‌ها را داشته باشید.
11.   مصرف پروتئین همراه با صبحانه قبل از امتحان موجب افزایش هوشیاری و تمرکز بهتر می‌شود؛ بنابراین مصرف تخم‌مرغ، پنیر و شیر به توان مغز کمک می‌کند و مصرف آن‌ها در صبح روز امتحان به همراه ترکیبات حاوی فیبر مفید است.
12.   مصرف کربوهیدرات‌های مناسب (قندهای طبیعی شامل عسل، خرما و کشمش) با افزایش یک ماده‌ی شیمیایی در خون به نام سروتونین باعث مهار درد، اشتها و اضطراب می‌شود. البته مصرف زیاد قندهای مصنوعی در طی دوره‌ی امتحان توصیه نمی‌شود؛ زیرا گلوکز به میزان زیاد منجر به کاهش قدرت یادآوری و حافظه می‌شود. بهتر است در دوره‌ی امتحانات از مصرف شکر، بیسکویت و سایر ترکیباتی که شکر زیاد دارند اجتناب کنید.
13.   افرادی که آب به میزان کافی می‌نوشند تمرکز بیش‌تری در گرفتن اطلاعات و انجام فعالیت‌های فکری دارند. به میزان کافی آب بنوشید.
14.   گاهی در زمان استراحت می‌توانید چای سبز یا چای سیاه کمرنگ بنوشید؛ اما نوشیدن قهوه توصیه نمی‌شود؛ زیرا کافئین آن می‌تواند موجب تضعیف سیستم ایمنی و احساس عصبانیت و سردرد شود.
15.   رژیم غذایی پرچرب، روی تمرکز افراد اثرات منفی دارد و حافظه را ضعیف می‌کند.
فراموش نکنید: موفقیت تکرار لجوجانه‌ی کارهای ساده و درست است.

ورود کاربران