پیام مشاور

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره پیام مشاور

دوره امتحانات

نوشیدنی های آرام بخش در دوره ی امتحانات

1- چای بابونه : جای بابونه را نوشیدنی خواب آور میدانند،ولی فایده مهم تر این گیاه اثرات ضد استرس آن است.هر گاه احساس اضطراب و تنش نمودید به جای نوشیدنی های سمی مانند:قهوه،چای و...یک لیوان چای بابونه همراه عسل بنوشید.

2- شیر: این ماده عمیق ترین سطح خواب را در مغز ایجاد میکند.علاوه بر این،شیر حاوی مقدار زیادی کلسیم است که خاصیت آرام کنندگی عضلات را دارد.

3-مخلوط آب انگور و آب آناناس : این نوشیدنی بسیار نشاط آور و انرژی زا  میباشد.لذا،از ارزش  غذایی بالایی بر خوردار است.برای افرادی که فعالیت های فکری دارند،بسیار مفید است.دارای ویتامین C فراوان بوده و به عنوان یک نوشیدنی خون ساز برای افراد دچار کم خونی بسیار مفید می باشد.بهترین غذا در طول امتحانات برای مغز محسوب میشود.

4-آب آناناس،انگور و توت فرنگی : این نوشیدنی نشاط آور،انرژی زا و آرام بخش اعصاب و روان است.مقوی و مغذی بوده و در تقویت حافظه مفید است.کمبود ویتامین c را در بدن جبران میکند.

فهرستی از غذا های آرام کننده در امتحانات

1-جوانه ها: غذای بسیار مفید و طبیعی است که مملو از ویتامینC ,B  هستند که ضد تنش و اضطراب می باشند.

2- موز: استفاده از موز سبب احساس نیرو،نشاط و سلامتی بیش تر می شود.

3-تخم مرغ: از مغذی ترین مواد غذا یی می باشد.وجود فسفر فراوان  در زرده ی تخم مرغ باعث تقویت حافظه و رفع کم هوشی می شود. تخم مرغ به عنوان یک منبع غنی پروتئین کامل غذایی بی نظیر است.

4- جو: منبع غنی از ویتامین B2 است.تاثیر آرام بخشی جو به مراتب از تاثیر ویتامین موجود در آن بیش تر است.

مصرف جو در طول امتحانات قویا توصیه می شود.

چند توصیه غذایی در زمان امتحانات

1- در زمان مطالعه غذا نخورید و برای این کار زمان خاصی را در نظر بگیرید تا با آرامش بیشتری غذا بخورید،

2- از مصرف زیاد شیرینی و تنقلات خودداری کنید. این خوراکی‌ها ممکن است در نگاه اول انرژی‌زا به نظر برسد اما باید توجه داشت که این قابلیت در آنها بسیار کم دوام است و پس از مدتی احساس خستگی بیشتری به شما خواهد داد.

3-بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که غذاهای نشاسته‌ای مانند ماکارونی، برنج و نان به دلیل تاثیر در کیفیت خواب در شب امتحان مفید است.

4- از خوردن زیاد چیپس، نمک، تخمه، غذاهای چرب در شب امتحان خودداری کنید .

5- در ساعات مطالعه از خوردن ماست ترش و دوغ ترش بپرهیزید و خوردن روزانه شیر و همچنین ماست شیرین را فراموش نکنید.

6-در ايام امتحان، بيشتر مواظب سلامت خود باشيد تا در معرض سرماخوردگي، گرمازدگي، مسموميت‌هاي غذايي و اختلالات هضم قرار نگيريد و از خوردن غذا، بيرون از خانه جدا خودداري كنيد. غذاي خود را خوب بجويد و آرام ميل كنيد.

7- در طول روز (اما نه همراه غذا) آب كافي بياشاميد (بيش از نيم ساعت پیش از غذا و يكي دو ساعت پس از غذا اشكالي ندارد). آشاميدن آب و نوشيدني‌ها در وسط غذا سبب اختلال هضم و ايجاد نفخ مي‌شود.

8- در زمان كار يا مطالعه غذا نخوريد و براي‌ ‌غذا خوردن زمان خاصي را در نظر بگيريد تا با آرامش بيشتري غذا بخوريد‌

9- سعی کنید مدت ها قبل از امتحان بر نامه ریزی تغذیه ای خود را آغاز کنید.

10-انتخاب دقیق و صحیح از منابع غذایی به شما کمک میکند تا کاملا در طول امتحانات آرام و بدون اضطراب و به دور از هر گونه تنش باشید.

11-تا 2 ساعت بعد از خوردن غذا مغز کشش یادگیری را ندارد.

12-رژیم غذایی پرچرب، روی تمرکز افراد اثرات منفی دارد و حافظه را ضعیف می کند..
13-نوشابه های گازدار مخل آرامش و تحریک کننده هستند.

 

 

 

ورود کاربران