پیام مشاور

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره پیام مشاور

چگونه از درس خواندن نتيجه‌ي بهتري بگيريم؟

نكاتي براي دستيابي به نتيجه دلخواه در امتحانات، بالا بردن سرعت يادگيري، حفظ كردن و مطالعه

 

وضعيت جسمانی خود تان را در نظر بگیرید

در زمان‌هايي كه خسته، عصباني ، حواس پرت و شتاب زده هستيد درس نخوانيد.

زماني كه مغز انسان در حالت آرامش است، مانند يك اسفنج اطلاعات را جذب مي كند، برعكس زماني كه استرس داريد ، تلاش شما براي يادگيري بي فايده است، زيرا در چنين حالتي مغز اطلاعات را دفع مي‌كند.

هيچگاه در زماني كه فكر شما به چيزهاي ديگري مشغول است ، خود را مجبور به درس خواندن و يادگيري نكنيد، اين كار چيزي جز اتلاف وقت نيست.

در فواصل زماني كوتاه اما پيوسته درس بخوانيد

آمار نشان داده كه ذهن انسان در زمان‌هاي كوتاه و مكرر بسيار متمركزتر از زمان‌هاي طولاني عمل مي كند.

بنابراين حتي اگر فقط ده دقيقه براي درس خواندن فرصت داريد، آن را به فواصل زماني كوتاه‌تر تقسيم كنيد. هم چنين بهتر است پس از هر ده دقيقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهيد.

از آن جا كه مغز انسان به منظور "ساخت پروتئين" و تجديد نيرو به زمان نيازمند است، اين روش كارآيي بسياري دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته‌ها را مي‌دهد، در مقابل درس خواندن براي مدت زمان طولاني نه تنها كسالت آور است، بلكه باعث خستگي، ايجاد استرس و گيج شدن مي‌شود، در نتيجه قدرت يادگيري را كاهش مي‌دهد.

با خيالي آسوده استراحت كنيد

اگر زمان به شما اجازه مي‌دهد به منظور تجديد قوا، يك روز كامل را به استراحت بگذرانيد.  با اين كار ممكن است احساس عذاب وجدان كنيد و مرتبا با خود بگوئيد : «بايد امروز را هم درس مي خواندم» و زمان گران‌بهايي را كه به استراحت اختصاص داده‌ايد، با استرس سپري كنيد. اما همان طور كه در بالا اشاره شد، فراموش نكنيد كه در حالت استرس مغز اطلاعات جديد را جذب نمي‌كند. يك روز را به فراغت بگذرانيد و احساس بدي از درس نخواندن خود نداشته باشيد.

درس‌ها را در همان روز مرور كنيد

زماني كه چيز جديدي ياد مي‌گيريد، سعي كنيد در همان روز نكات مهم‌ش را دوره كنيد.

با گذشت چند روز، براي يادآوري آن مطالب به تلاش بيشتري نياز خواهيد داشت.

به هر حال يك مرور سريع در انتهاي روز، باعث ماندگاري بيشتر در مغز و يادآوري آسانتر مطالب خواهد بود.

مرحله به مرحله پيش برويد

ممكن است باور نداشته باشيد كه هميشه از كل به جزء و از بزرگ به كوچك رسيدن ،روش كارآيي در امر يادگيري در سنين مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعي كنيد يك درك كلي از مطلب داشته باشيد سپس وارد جزئيات شويد، با اين روش امكان موفقيت شما بيشتر مي‌شود.

مرور كردن تنها روشي است كه براي يادآوري دانستني‌هاي فراموش شده مي‌تواند مفيد باشد.

 محيطي مناسب براي درس خواندن فراهم كنيد

هميشه فراهم كردن محيط مناسب براي درس خواندن را در اولويت اول قرار دهيد. به طور مثال اگر به سكوت احتياج داريد، تمام سعي‌تان را براي ايجاد يك مكان دور از سر و صدا براي موفقيت در درس خواندن، به كار بگيريد.

ميزان خستگي مغزتان را در نظر داشته باشيد

كاملا طبيعي است كه گاهي مغز انسان در اثر خستگي، مطالب را فراموش مي‌كند،

اين امر هرگز بدان معنا نيست كه شما آدم كودني هستيد، به جاي عصباني شدن، سعي كنيد چنين حالتي را پيش بيني كنيد و با آن كنار بياييد.

تصور كنيد كه مغز شما لايه‌هاي اطلاعات را به ترتيب روي هم مي‌چيند، با قرار گرفتن اطلاعات جديد در سطوح بالا، اطلاعات لايه هاي پايين تر كهنه شده و به آساني قابل دسترس نخواهند بود، بنابراين به فراخواني شما ديرتر جواب مي‌دهند، مرور كردن تنها روش جلوگيري از چنين پيشامدي است.

با برنامه ريزي مناسب، درس خواندن را به عادت تبديل كنيد

عموما اگر ساعات مشخصي از روز را براي درس خواندن برنامه ريزي كنيد، خيلي زود به آن عادت خواهيد كرد. بدون تخصيص ساعات مشخصي از روز، ممكن است هيچگاه وقت درس خواندن پيش نيايد. يك روش مناسب براي اين كار يادداشت كردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل اينكه از پزشك وقت گرفته ايد، مثلا در دفتر يادداشت خود بنويسيد : " 2 تا 4 بعد از ظهر– درس خواندن "

هدف داشته باشيد

يكي از دلايل اصلي كه باعث مي‌شود افراد به اهداف خود نرسند اين است كه معمولا آنها را دست نيافتني مي‌پندارند. در صورتي كه با برنامه‌ريزي و مديريت صحييح مي‌توان به كليه‌ي اهداف خود دست يافت.

كافي است سعي كنيد فرق بين اهداف كوتاه مدت و بلند مدت خود را دريابيد، اهداف بلند مدت را مانند يك رؤيا در ذهن بپرورانيد و نگه داريد، در عين حال فعاليت‌هاي روزانه زندگي را به اهداف كوتاه مدت اختصاص دهيد.

نااميدي دشمن يادگيري است

افرادي كه دائما خود را به دليل كندي در يادگيري سرزنش مي‌كنند، حتي اگر پيشرفتي مناسب و قوه يادگيري بالايي داشته باشند، همواره در استرس به سر مي‌برند. در مقابل افرادي كه به خود و سرعت يادگيري شان اطمينان دارند، حتي اگر از هوش و استعداد كمتري نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتيجه كارشان بهتر است، زيرا اين افراد انرژي خود را صرف نگراني و حساسيت‌هاي بي مورد نكرده، آهسته و پيوسته پيش مي‌روند.

 

ورود کاربران