پیام مشاور

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره پیام مشاور

چند نکته اضافی در مورد تمرکز

در مطلب ارائه شده چند نکته برای داشتن تمرکز بهتر و نکاتی برای والدین نیز ارائه شده است

 

 

ارتباط والدين با دانش آموز در منزل و اثر آن بر تمرکز وي

هر چه محيط خانواده آرامش بيشتري داشته باشد و رفتار والدين با دانش آموز آرام تر باشد ميزان تمرکز و در نتيجه يادگيري او افزايش مي يابد. لذا حتي اگر وي مدت کوتاهي به مطالعه بپردازد به علت همين فراگيري بهتر بازده بيشتري داشته و مطالب به صورت پايدارتري در ذهن او نقش مي بندد.

بر اين اساس افرادزیر نبايد به فرزندان خود درس بدهند:

پدر و مادرهاي مضطرب و وسواسي، اضطراب خود را به دانش آموز منتقل کرده و همين اضطراب سبب وسواس فکري و کاهش تمرکز وي مي شود.

والدين افسرده، انگيزه مطالعه و اعتماد به نفس دانش آموز را کاهش مي دهند.

از طرفي باعث کاهش سطح توقع دانش آموز از خود شده و به جاي افزايش بازده درسي سبب درجا زدن وي مي شوند.

پدر و مادرهايي که از روش کنترل کردن نادرست  دانش آموز استفاده مي کنند. با اين کار در وي ايجاد نگراني کرده و همين نگراني ميزان تمرکز وي را کاهش مي دهد.

 

تأثير محل سکونت بر يادگيري دانش آموز

براي افزايش تمرکز و يادگيري دانش آموز بويژه در زمان امتحان بايد در محيط منزل حداکثر آرامش را برقرار کرد، براي اين منظور:

بايد کليه رفت و آمدها از مدتي قبل از شروع امتحانات کنترل شود تا از پراکندگي ذهن دانش آموز جلوگيري شود.

بايد از هر گونه تغيير عمده مانند جابجايي منزل ياشهرستان محل سکونت حتي الامکان خودداري شود.

تغييرات دکوراسيون و رنگ آميزي منزل به زماني پس از امتحانات موکول شود.

نور اطاق مطالعه بايد کافي باشد و ترجيحاً از بالاي سر و سمت چپ دانش آموز تابيده شود.بهتر است ترکيبي از نور سفيد و زرد استفاده شود.

چند توصیه برای تمرکز بهتر

1- سعي كنيد با ايجاد انگيزه هاي نيرومند و در نظر گرفتن اهدافي كه برايتان مهم و جالب توجه است نسبت به مطالعه در خود شوق و علاقه ايجاد كنيد. زيرا علاقه داشتن نسبت به موضوعي سبب تمركز حواس در هنگام مطالعه آن موضوع مي شود.

2- موقعيتهايي كه نمي توانيد در آنها تمركز حواس داشته باشيد ، تجزيه و تحليل كنيد ، احساسات خود را مورد بررسي قرار دهيد و بدانيد كه چه عواملي افكار شما را دگرگون مي كنند. افكار منفي و بيمارگونه را از خود دور كنيد و هر موقعيت را تا حدي كه مي توانيد به طور منطقي تعبير و تفسير كنيد.

3- موضوعهاي مطالعاتي خود را تقسيم بندي كنيد يعني هر موضوعي را كه مي خواهيد مطالعه كنيد، آن را به قسمتهاي كوچكتر تقسيم كرده و به تدريج در زمانهاي مختلفي آنها را مطالعه كنيد.

4- هر وقت مصمم شديد مطالعه كنيد يا كار ديگري انجام دهيد ، بكوشيد بر عزم خود پا بر جا باشيد تا آن كار را به اتمام برسانيد .

5- زمانهاي مطالعه خود را با فعاليتهاي متنوع تقسيم نمائيد تا اينكه بتوانيد تمركز حواس خود را براي مدت زمان طولاني تري حفظ كنيد و مطالعه را در آن ساعت از روز انجام دهيد كه براي شما مناسب تر است .

6- استفاده از يك استراحت كوتاه در هر ساعت، انرژي لازم براي حفظ تمركز حواس را براي مدت زماني طولاني تر در اختيار فرد مي گذارد.

7- هركاري به جاي خويش نيكوست پس برنامه مطالعاتي داشته باشيد و براي هر كاري وقت به خصوص تعيين كنيد.

8- با آگاهي ازفنون مطالعه و بكارگيري آنها در هنگام مطالعه در خود ايجاد تمركز كنيد زيرا كاربرد فنوني كه خواننده را در عمل مطالعه فعال مي سازد، كليد اساسي ايجاد تمركز است.

9- به جاي اينكه بكوشيد دنياي خارج را تغيير دهيد ، خود را تغيير دهيد و لازم نيست كه ديگران و يا رفتار آنها را مطابق دلخواه خويش تغيير دهيد.

10- چند برگ كاغذ روي ميز مطالعه خود داشته باشيد و مواردي از افكار منحرف كننده و مزاحم را ياداشت كنيد و بعد از مطالعه نسبت به حل آنها در حد امكان اقدام نمائيد

11- ممكن است حواس پرتي شما ناشي از گرسنگي و تشنگي شديد، بي خوابي ، خستگي، و يا علت يا علل دروني ديگري باشد، در چنين موقعيتي هرگز مطالعه نكنيد.

12- هنگام مطالعه لباس راحتي به تن كنيد ، لباسي كه نه بسيار زبر باشد نه بسيار نرم ، نه بسيار گشاد باشد نه بسيار تنگ.

13- مطالعه در حالتهايي نظير دراز كشيدن ، به پشت خوابيدن، در حال راه رفتن تكيه زدن به ديوار و امثال اينها مفيد نمي باشد. زيرا در چنين موقعيتهايي نمي توان تمركز حواس خود را حفظ نمود ، بنا بر اين هنگام مطالعه سعي شود خم شدن كمر عادت نشود و فاصله كتاب تا چشم سي سانتيمتر باشد

14- محركهاي محيطي از قبيل صداي راديو، تلويزيون، تلفن و… كه باعث حواس پرتي شما مي شوند از موقعيت مطالعه خود حذف كنيد.

15- بهترين وضعيت براي درس خواندن نشستن پشت ميز مطالعه مي باشد و بدترين وضعيت درازكش مي باشد چرا كه در اين وضعيت، فرد سريع از حال و هواي مطالعه خارج مي شود و تمركز حواس خود را از دست مي دهد

16- محل مطالعه بايد از هر نظر مانند نور ، دما، درجه حرارت و … مناسب باشد

17- انگيزه بسيار بالايي براي مطالعه داشته باشيد زيرا افرادي كه داراي انگيزه بسيار بالايي هستند مي توانند تمركز حواس خود را براي چندين ساعت حفظ كنند.

18- هماهنگی اراده و تخیل نیز در این رابطه کارساز است; به عبارت دیگر، چشمان فرد بر صفحه کتاب و افکار ش در حال پرواز به دور دست‏ها نباشد

19- نگراني، اضطراب و استرس ناشي از فراموشي مطالب خوانده شده ي قبلي نيز از جمله مواردي است كه موجب عدم تمركز در هنگام مطالعه مي گردد لكن تهيه و تكميل يادداشت هاي دقيق – منظم و موضوعي از هر مبحث مي تواند اين نگراني را از بين ببرد چون مطمئن هستيد كه مطالب را در جايي يادداشت كرده ايد كه‌ به محض رجوع، دوباره به آن ها دست پيدا خواهيد كرد.

20- خط كشيدن زير مطالب مهم باعث برقراري تمركز حواس و جلوگيري از حواس پرتي مي شود

21- در فواصل زماني كوتاه اما پيوسته درس بخوانيد

22- آمار نشان داده كه ذهن انسان در زمان‌هاي كوتاه و مكرر بسيار متمركزتر از زمان‌هاي طولاني عمل مي كند.

 

ورود کاربران