پیام مشاور

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره پیام مشاور

یک روش پیشنهادی برای جمع بندی دروس در ماه پایانی

روش سه روز يک‌بار      

این روش دارای دو بخش می باشد که به شرح زیر است:

بخش  اول: در يک نيم‌روز (از 8 صبح تا ساعت 12) یک تست مجموعه ای را دقیقاً به مانند شرایط کنکور از خود امتحان بگیرید  و شرايط کنکور را براي خودتان شبيه‌سازي مي‌کنيد.

قسمت دوم: دو و نيم‌روز بعدي را به پنج نيم‌روز تقسيم مي‌کنيد و در هر نيم‌روز دو درس را جمع‌بندي مي‌کنيد. مهم‌ترين قسمت و ضروري‌ترين قسمت‌ها را از آن دو درس مي‌خوانيد.

 

دانش‌آموزان رشته‌هاي انساني و هنر مي‌توانند سه درس را در يک نيم‌روز بخوانند؛ زيرا تعداد درس‌هاي اين دو گروه بيش‌تر است.

اما روش سه روز یک بار چه مزیتی  دارد:

1-مرور همه مطالب:
در یک کنکور استاندارد، اغلب از تمامی مبحثها، دستکم یک سؤال وجود خواهد داشت و اگر چنین هم نباشد، در 5 آزمون، به طور قطع شما از هر مبحث، دست کم به یک سؤال پاسخ خواهید داد. این کار سبب میشود اطلاعات شما در تمامی مبحثهای اختصاصی سنجیده شود.

2-رفع اشکال عمده و عدم اتلاف وقت:
در این روش، هر بار که آزمون میدهید، بخشی از اشکالهای شما برطرف میشود و هر بار نسبت به دفعه گذشته، آمادگی شما بالاتر میرود.درضمن، چون مطالبی را که میدانید، درست پاسخ خواهید داد؛ دیگر وقتی برای مطالعه آنها سپری نخواهید کرد. بنابراین، وقتتان تلف نمیشود.

3- تمرین مهارتهای آزمون دادن:
به طورحتم تا امروز تجربه کرده اید که داشتن اطلاعات کافی برای پاسخگویی به سؤال کافی نیست و باید با مهارتهای آزمون دادن، آشنا بوده و آنها را به کار ببندید.این مهارتها، نیازمند تمرین هستند و تنها راه آموختن آنها، تجربه کردن است. در این روش، شما این مهارتها را هر سه روز یکبار تمرین میکنید.

4-وقتي شما با روش سه روز يک‌بار جمع‌بندي را انجام داديد نگراني‌تان از حجم کتاب‌ها و از اين‌که شايد درس‌ها را فراموش کرده باشيد برطرف مي‌شود و جاي آن را آرامش و اعتمادبه‌نفس مي‌گيرد.علت هم روشن است. شما چندين بار همه‌ي کتاب‌ها و درس‌هاي‌تان را جمع‌بندي کرده‌ايد. کاري که شايد در آغاز فکرش را هم نمي‌کرديد و اکنون به هفته‌ي پاياني مي‌رسيد و در اين هفته با روش «تورق سريع» همه‌ي کتاب‌ها ويادداشت‌ها را مرور مي‌کنيد.

5-جزوه‌هاي‌تان را هم با همين روش مرور سريع مي‌کنيد. اگر جزوات خود را خلاصه نویسی کرده اید اين منابع مهم را هم ورق مي‌زنيد و نکات مهم را مطالعه مي‌کنيد.خلاصه نویسی و يادداشت هاي خودتان بهترين جزوه اي است که شما داريد: زیرا آن را در طول سال با توجه به نیاز های خود تهیه کرده اید.

6-دوران جمع بندی، زمان تثبیت یافته هاست نه یادگیری. بنابراین مطالب جدید نخوانید .

   
 
اما در این دوران باید به چه نکاتی توجه کنیم:

1- اولویت بندی مباحث:

هرچه به کنکور نزديک تر مي شويم زمان باقي مانده اهميت بيشتري پيدا مي کند و بايستي استفاده از اين زمان بهينه باشد. يعني حداکثر استفاده و کسب حداکثر نتيجه از مدت باقي مانده. از اين روست که اولويت بندي مباحث در اين روزها از اهميت فراواني برخوردار است. مباحثي در اولويت اند که:
1- نيمه کاره و ناتمام هستند.
2- مطالب اساسي تري هستند.
3-  مطالب ساده فهم تري هستند درنتيجه زمان کمي براي وقت گذاشتن نياز دارند
4- بودجه بندي بيشتري در کنکورهاي سالهاي گذشته داشته اند.
5- مباحث تضميني

مباحث نيمه کاره
شما در طول سال بعضي مباحث را به طور کامل مطالعه کرده ايد بعضي را به طور ناقص و بعضي را اصلا مطالعه نکرده ايد. دسته اول نياز به جمع بندي و مرور دارند دسته دوم بايستي سريع تر تکميل شوند و مطمئنا زماني را که صرف تکميل مباحث ناقص خواهيد کرد خيلي کمتر از مباحث دست نخورده مي باشد.
اساسي تر
منظور مباحثي است که ديگر مباحث بر روي دانش آنها سوار مي شوند مانند مثلاً يادگيري مشتق نه تنها در انتگرال مورد نياز است بلکه يادگيري مباحثي از درس فيزيک نيز به اين مبحث وابسته است.
ساده تر
اين مباحث براي شما سبک تر هستند و پيش بيني مي کنيد در زمان کمتري آنها را به نتيجه برسانيد.
بودجه بندي بيشتر يکي از مهمترين آيتم‌هاي اولويت بندي مباحث، «بودجه بندي» است. يعني در سال‌هاي قبل در کنکور، چند سوال از اين مبحث آمده است.
مباحث مطمئن
بعضي از مباحث هستند که اگر آنها را فرابگيريد، به احتمال بيشتري به تست‌هاي آنها پاسخ صحيح مي‌دهيد. برعکس مباحثي وجود دارند که با اينکه آسان به نظر مي‌رسند ولي امکان پاسخ صحيح شما به آنها کم است.
در اولويت بندي مباحث، همه موارد بالا را در نظر بگيريد. اگر بخواهيد يک بعدي فقط به يک آيتم توجه کنيد، از زمان باقيمانده حداکثر استفاده را نبرده‌ايد.

2-  در دوران جمع بندي مطلب جديد نخوانند و موضوع تازه اي را به برنامه خود اضافه نکنند چون اضافه کردن مطلب جديد عملاً نظم فکري را به هم مي ريزد و آن اطلاعاتي که چيده شده و سر جايش است را بايد تکان دهند تا مطالب جديد را بچينند و اين کار همه چيز را به هم مي ريزد.

3-  کار اصلي دانش آموزان در اين مرحله اين است که اطلاعات ناقص خود را کامل کنند و اصلاً قرار نيست اطلاعاتي را که ندارند را به دست بياورند. البته دانش آموزان برتر حجم کمتري از اطلاعاتشان است که ناقص بوده و بايد به اطلاعات کامل تبديل شود در نتيجه کار آن ها کمتر و سبک تر است.

4-  براي دانش آموزان متوسط و يک مقدار ضعيف تر کار حساس تر است، ما يک روحيه کمال طلبي داريم و همه چيز را مي خواهيم داشته باشيم، براي دوران جمع بندي اين روحيه مناسبي نيست و بايد بعضي چيزها را فدا کرد.

5-   به بودجه بندی سوالات توجه کنید زیرا يکي از موضوعاتي که خيلي به دانش آموزان کمک مي کند توجه به بودجه بندي است. بودجه بندي مباحث کنکور طي سال هاي متوالي تقريباً ثابت است، معمولاً هميشه يک يا دو تست در طي سال هاي مختلف از آن مطرح مي شود .اگر دانش آموزي مطلبي را بلد نيست به عنوان مثال؛ با توجه به 55 تست رياضي و اين که يک يا دو تست خيلي تعيين کننده نيست، بديهي است که مي تواند به سؤالاتي که اهميت بيشتري دارند پاسخ دهد.

6-   یکی از مهمترین مهارتهایی که خیلی سرجلسه کنکور مهم می باشد  تقسیم انرژی در مدت 4 ساعت آزمون هست . طبق امارها اکثر دانش آموزان  وقتی به انتهای دفترچه سوالات میرسن اشتباهات فاحش و دور از انتظاری انجام میدهند . تنها راه حل این مشکل عادت دادن بدن به این موضوع هست .که این کار در دوران جمع بندی انجام خواهد شد.

7-  اگه نتیجه آزمونی خوب نشد اصلا نگران نباشیند چون هدف ما آموزش و رفع اشکال هست نه نتیجه آن.

8-  ساعت خوابتون رو تو این دوران حتما حتما تنظیم کنید  . شبها حداکثر ساعت 12 بخوابید . 7.8 ساعت خواب تو شبانه روز برای شما کافی می باشد

9-  اعتماد به نفس خودرا تقویت کنید زیرا خود باوري واحساس شايستگي و تفكر مثبتي كه بايستي نسبت به خود داشته باشيد را تقويت كنيد كه توكل واتكال واعتماد به خداي رحمان مي تواند نقش به سزايي داشته باشد.باور داشته باشيد كه ضريب موفقيت هر داوطلب برابر است با ضريب اعتماد به نفس او.

10-انگيزه هاي دروني خود را تقویت کنیدزیرا  ممكن است با توجه به شرايط خانواده و جامعه تصور كنيد كه تلاش ما چه فايده اي دارد ولي اطمينان داشته باشيد اين شرايط پايدار نيست و انسان موفق هيچگاه تحت تاثير محيط قرار نميگيرد بلكه هميشه محيط تحت تاثير اوست پس با تقويت انگيزه هاي دروني شرايط را به نفع خود تغيير خواهيد داد.

11-به حساسیت بیش از حد اطرافیان توجه نکنید. ضمن اينكه به خانواده ها حق مي دهيم تا حدودي نگران ادامه تحصيل فرزندان خود باشند اما توصيه مي كنيم كه با حساسيتهاي بي مورد استرس بيشتري را به انها وارد ننمايد و به داوطلبان هم تاكيد مي شود با اعتماد به نفسي كه در خود سراغ دارند و با بي اعتنايي از كنار اين مسائل عبور كنند و اجازه ندهند كه اين مسائل در روحيه انها تاثير بگذارد.

12- مانع از انتقال استرس ديگران به خود شويدزیرا  به طور كلي آن چيزي كه موجب استراب و دلهره مي شود عدم اعتماد به نفس است داوطلب نبايد از كنكور براي خود غولي بسازد واقعيت روانشناختي اين است كه وقتي انسان كوچك است همه چيز برايش بزرگ خواهد بود وقتي انسان كوچك مي شود همه چيز برايش كوچك خواهد بود داوطلبي كه با تقويت اعتماد به نفس بزرگ شده است كنكور برايش سهل تر و اسانتر مي شود.

13-از قدرتمند ترين محركه هاي ذهني  تلقین به خود است.كه بهترين زمان براي اينكار قبل از خواب مي باشد. ارام دراز بكشيد چند نفس عميق بكشيد عضلات بدن را به ترتيب از نوك پا تا فرق سر با دقت هر كدام را سه ثانيه منقبض و سپس رها كنيد چشمها را ببنديد و سپس خود را در وضيعتي تجسم كنيد كه به اهدافتان رسيده ايد و در دانشگاه مورد علاقه تان قبول شده ايد و در حال قدم زدن هستيد و در همان حالت به خواب برويد. زيرا زماني كه شما خواب هستيد ضمير نا خوادگاه شما بيدار است و به سوي اهداف شما حركت مي كند.

14-به خود پاداش دهيدزیرا روانشناسان معتقدند اگر فردي پس از انجام عملي پاداش دريافت كند اين اقدام باعث تشديد آن عمل در فرد مي شود. پس اگر يك درس يا يك امتحان را با موفقيت به اتمام رسانديد به خود پاداش دهيد مثلآ غذاي مورد علاقه تان را ميل كنيد و يا خودتان را به ديدن يك فيلم مورد علاقه تلوزيوني يا سينمايي دعوت كنيد يا هر انچه كه خود ميپسنديد.

15-شاد باشدزیرا شادي موجب هيجان مثبت در انسان مي شود كه اين هيجان داراي چهار عنصر(لذت، خرسندي، رضايت از زندگي، فقدان استراب و افسردگي) مي شود كه همه اين عوامل محرك و انگيزه خوبي براي كسب موفقيت از جمله كنكور ميباشد بنابراين تفريح و سرگرمي ديد و بازديد هاي لذت بخش و خنده و شادي را حتي در حد كم از خود دريغ نكنيد.

16-درحال حاضر اكثریت دانش آموزان این تصور را دارند كه هیچ یك از مطالبی كه تا به حال خوانده اند را به یاد ندارند اما  نگران نباشید به محض اینكه درجلسه كنكور حاضر شوید وسوالات را ببینید متوجه خواهید شد كه مطالب را به خوبی به خاطر دارید.

17-درزمان باقی مانده تا كنكور دست به كارهای عجیب نزنید. به هیچ عنوان ساعت خواب خود را كم نكنید زیرا بازده مطالعاتی شما را به طرز چشمگیری كاهش خواهد داد.

18-درزمان باقی مانده تا كنكور شب ها قبل از خواب چند دقیقه وضعیت خود را دركنكور مجسم نمایید. تصوركنید كه سرجلسه كنكور حضور یافته اید وبه پاسخ گویی سوالات مشغول هستید و به راحتی می توانید به تمامی سوالات پاسخ دهید وهیچ گونه مشكلی درجواب گویی به آنها ندارید.ویا خود را در شرایطی تصور كنید كه با سؤالات دشواری مواجه شده اید، استفاده از این روش سبب می شود تا استرس وترس شما از حضور درجلسه ی كنكور تا حد زیادی كاهش یابد.

19-اگر تا به حال مبحثی از درسهای اختصاصی را هرگز نخوانده اید، بهتر است آن را با مشورت مشاور خود، رها کنید اما اگر آن یک درس عمومی است، میتوانید آن را بخوانید ولی سعی نکنید تسلط شما خیلی زیاد شود چون اینکار به زمان زیادی احتیاج دارد که شما فرصت آن را ندارید و سعی کنید با خواندن مطلبهای اصلی، درصد خود را افزایش دهید.

20-هر روز دستکم 1 ساعت را به ورزش اختصاص دهید. البته اگر شما در این 1 ساعت درحدود 20 دقیقه ورزش کنید و بقیه را برای آماده شدن و ... اختصاص دهید، فواید  بسیار زیادی خواهد داش زیرا:
* ترشح آندروفین سبب میشود نشاط و شادابی شما افزایش یابد و بتوانید با روحیه ای عالی مطالعه کنید.

* اگر ورزش شما هوازی باشد مانند دویدن، طناب زدن و ... سبب میشود که اکسیژن بیشتری به مغزتان برسد و آمادگی ذهنی شما افزایش یابد.

ورود کاربران