پیام مشاور

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره پیام مشاور

عوامل ایجاد موفقیت در انتخاب رشته

در طول زندگی برای هر یک از ما موقعیتهایی پیش می آید که نیازمند انتخاب یکی از موقعیتها یا فرصتهای پیش رو می باشد. ممکن است برخی از این انتخابها چندان مهم نباشد و یا اثرات زودگذر و کوتاه مدت داشته باشد مانند انتخاب کفش، لباس و ... . و اگر در انجام یا انتخاب درست آنها دچار  اشتباه شویم فرصت جبران وجود دارد، و پیامد این اشتباه ، کوتاه مدت می باشد.

ولی برخی از انتخاب ها قابل جبران نیستند و اگر هم باشند نیازمند صرف زمان و هزینه زیاد می باشند. انتخابهایی مثل :انتخاب همسر،انتخاب رشته تحصیلی در دبیرستان که در واقع تمام مسیر زندگی انسان را تحت شعاع قرار می دهد. یکی از این انتخاب موثر در زندگی نیز ، انتخاب رشته دانشگاهی می باشد که ممکن است تکرار آن چندان ساده نباشد و فرصتی برای جبران مجدد وجود نداشته باشد. و حاصل چندین سال تلاش یک دانش آموز به انتخاب نهایی او بستگی دارد. اگر این انتخاب درست و دقیق  و با سنجش تمام جوانب انجام نگیرد و فقط براساس احساسات، رویاها و بلندپروازیها باشد عواقب و پیامدهای غم انگیزی برای دانش آموز در پی دارد. از جمله سرخوردگی از تحصیل ، افسردگی ،  ترک تحصیل و ... .

پس برای انجام اینگونه انتخابهای مهم لازم است حساسیتهای لازم انجام شود و تمام جوانب سنجیده و براساس واقعیت ها، علایق،توانمندیها و استعدادها اقدام به انتخاب رشته مناسب نمود. و در این زمینه از افراد متخصص و آگاه در زمینه انتخاب رشته مثل مشاوران تحصیلی و روان شناسان بهره برد.

انسان با هر انتخاب در واقع آینده خود را می سازد. انتخاب رشته به دلیل اهمیتی که در تعیین سرنوشت افراد بازی می کند تحت تاثیر عوامل مختلفی قراردارد که که در زیر به تشریح برخی از این عوامل می پردازم

علاقه و رغبت اولین اصل در انتخاب رشته دانشگاه ، علاقه و رغبت می باشد. آیا به رشته ای که انتخاب می کنید علاقمند هستید یا فقط براساس گفته ها و اجبار والدین و فامیل و یا بخاطر اینکه فلان دختر یا پسر در فامیل در آن رشته تحصیل می کند شما هم می خواهید همان رشته را انتخاب نمائید تا باصطلاح کم نیارید. عاقبت چنین انتخاب رشته ای یاس، ناکامی و در نهایت ترک تحصیل می باشد. همچنانکه بسیار مشاهده می شود انصراف از تحصیل یا تغییر رشته دانشگاه نشانگر عدم علاقه به رشته و انتخاب رشته نادرست می باشد.

بنابراین داشتن علاقه یکی از عوامل موفقیت و ایجاد انگیزه در ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر تحصیلی می باشد. رغبت انگیزه ای مهم برای تلاش و حرکت افراد محسوب می شود. علاقه باعث می شود تمام سختی ها و مشکلات و موانع موجود در تحصیل قابل تحمل و آسان شوند و راه حل هایی برای آنها جستجو نمایید.  پیامدهای بی علاقگی : بی انگیزه بودن نسبت به درس، عدم تمرکز در مطالعه و افت تحصیلی ، بی هدفی و سردرگمی ، هدر دادن سرمایه و وقت .

استعدادیکی دیگر از عوامل موثر در انتخاب رشته استعداد و توانایی می باشد. آیا رشته ای که انتخاب می کنید استعداد و توانایی ادامه تحصیل در آن را دارید. آیا این انتخاب شما براساس واقعیت  و شناخت خودتان می باشد یا براساس بلندپروازی ، رویا پردازی ، کُری خواند و یا روکم کنی است. باخود بیاندیشید آیا د ر این رشته کشش دارید؟

آینده شغلی: هر انسانی که تحصیل می کند هدفش این است که وقتی در آن  رشته ، متخصص و فارغ التحصیل شد در جایی مشغول به کار شود وشغلی بدست آورد. پس باید رشته ای انتخاب نمائید که در آینده و پس از فراغت از تحصیل بتوانید مشغول به کار شوید. با توجه به وضعیت بازارکار و اشتغال باید رشته ای انتخاب نمائید که بتوانید حتی خودتان کارآفرینی نمائید و فقط به فکر استخدام در دستگاههای دولتی نباشید . پس باید دقت نمود که فقط دانشگاه قبول شدن و رفتن به دانشگاه ملاک نباشد بلکه بازار کار وآینده شغلی رشته ای که انتخاب می کنید را مد نظر قرار دهید.

دوری و نزدیکی دانشگاه: رشته ای  که انتخاب می کنید در کدام دانشگاه باشد؟ فقط دانشگاههای معروف و معتبر را انتخاب می کنید، یا دانشگاههای شهر خود یا استان خود را . فقط دانشگاه های روزانه یا دولتی، شبانه . یا غیرانتفاعی و پیام نور و آزاد را هم انتخاب می کنید. ابتدا باید مشخص نمائید در انتخاب رشته نظر شما و خانواده اتان چیست؟ آیا مسافت یکی از ملاک ها می باشد یا دانشگاههای معتبر، یا هیچ فرقی نمی کند.

اولویت رشته یا دانشگاه  در انتخاب رشته چه چیزی برایتان مهم است. اولویت اول شما رشته تحصیلی خوب یا یک رشته خاص در هر دانشگاهی و هر شهری می باشد یا فقط دانشگاه خاصی یا دانشگاه محل سکونت مدنظر می باشد. قبل از انتخاب رشته اولویت بین رشته و دانشگاه را مشخص نمائید.( ارزشها ونگرشهای فردی)

هدف از ورود به دانشگاه چرا می خواهید به دانشگاه بروید و هدفتان از ورود به دانشگاه چیست؟ کسب موقعیت اجتماعی ، استقلال اقتصادی در زندگی، ارتقا سطح علمی ، کسب درآمد ، فقط قبول شدن در هر رشته ای و هر دانشگاهی و دانشجو شدن، یا قبولی در رشته ای خاص، دانشگاهی خاص و کسب شغل در آینده .یا فرقی ندارد در چه رشته و دانشگاهی قبول شوید. پس ابتدا باید تکلیف تان با خودتان را مشخص نمائید و برای خودتان روشن باشد چرا می خواهید وارد دانشگاه شوید.

شناخت رشته تحصیلی یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب رشته، شناختی است که باید از آن رشته بدست بیاورید. باید قبل از اینکه اقدام به انتخاب رشته نمائید از راههای مختلف نسبت به کسب اطلاعات و آگاهی اقدام نمائید مثل ؛ رفتن به دانشگاهها و پرسش ازدانشجویان و اساتید، مشاوران،تحصیل کردگان رشته های مورد نظر، سایت سازمان سنجش، سایت دانشگاههای مختلف، کتاب و ... . هیچ وقت بدون شناخت از رشته مورد نظر نسبت به انتخاب آن اقدام ننمائید.

زمینه اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی شرایط خانواده ، انتخابهای فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، آیا خانواده شما توانایی پرداخت هزینه های تحصیلی شما را دارا می باشد. و آیا خانواده شما از تحصیل شما در رشته های دارای شهریه و هزینه رضایت دارند. و از شما حمایت می نمایند.

خانواده بررسی ها نشان می دهد پایگاه اجتماعی و اقتصادی خانواده ، میزان دسترسی و برخورداری از امکانات، میزان تحصیلات والدین وفرزندان بزرگتر بر انتظارات ادامه تحصیل داوطلبان اثر زیادی دارد (بیابانگرد1376،کفایی 1386)

خانواده در امر تحصیل فرزندانشان از قبیل انتخاب هدفها، گرایش تحصیلی (مانند ریاضی، تجربی، انسانی و ...) و رشته تحصیلی آنها دخالت می کنند. گاه این دخالت ها مناسب و در جهت پیشرفت صحیح فرزند موثر است و گاهی موجب عقب ماندگی و انتخاب نادرست می شود که نتیجه آن نارضایتی و عدم موفقیت خواهد بود.

از دیگر عوامل موثر در انتخاب رشته می توان به گروه همسالان ، رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی ، افراد اثر گذار در زندگی فرد، محیط آموزشی، تجربیات داوطلب ، اهداف و انگیزه های فردی و ... اشاره نمود.

امیدواریم داوطلبان گرامی با مطالعه ، آگاهی و شناخت کامل از رشته ها ، توانایی ها و استعدادهای خود بهترین انتخاب را انجام دهند. و از هر نوع انتخاب شتاب زده، غیر منطقی و یا براساس رویا و بلندپروازی خودداری نمایند.

ورود کاربران