پیام مشاور

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره پیام مشاور

روش هاي مطالعه صحيح و درس خواندن

همه ما از معلم و پدر و مادر و ... دائما ميشنويم كه "درس بخوان!" ولي هيچكس به ما نميگويد كه چكونه درس بخوانيم و مطالعه كنيم تا ضمن آنكه از درس خواندن لذت بيشتري ببريم بازدهي بيشتري نيز داشته باشيم . براستي چگونه بايستي درس خواند؟ بسياري از دانش آموزان و يا حتي دانشجويان ميگويند كه ديگر حوصله خواندن را ندارند.

واقعيت اين است كه اكثر افراد ، روش صحيح مطالعه را نميدانند و متاسفانه در مدرسه و دانشگاه هم هرگز چگونه درس خواندن را ياد نميدهند

در زير به مهمترين روشهاي مطالعه صحيح و موثر مي پردازيم . آنها را با دقت به خاطر بسپاريد و براي يكبار هم كه شده اجرا كنيد.

شيوه صحيح مطالعه ، چهار مزيت عمده زير را به دنبال دارد:

1- زمان مطالعه را كاهش ميدهد.
2- ميزان يادگيري را افزايش ميدهد.
3- مدت نگهداري مطالب در حافظه را طولاني تر ميكند.
4- به خاطر سپاري اطلاعات را آسان تر مي سازد.

براي داشتن مطالعه اي فعال و پويا ، نوشتن نكات مهم در حين خواندن ضروري است تا براي مرور مطالب ، دوباره كتاب را نخوانده و در زماني كوتاه از روي يادداشت هاي خود ، مطالب را مرور كرد.

يادداشت برداري ، بخش مهم و حساس از مطالعه است كه بايد يه آن توجهي خاص داشت ؛ چون موفقيت شما را تا حدود زيادي تضمين خواهد كرد و مدت زمان لازم براي يادگيري را كاهش خواهد داد . خواندن بدون يادداشت برداري يك علت مهم فراموشي است .   چند توصيه مهم:
1- حداكثر زماني كه افراد ميتوانند فكر خود را بر روي موضوعي متمركز كنند بيش از 30 دقيقه نيست ، يعني بايد سعي شود حدود 30 دقيقه بر روي يك مطلب تمركز نمود و يا مطالعه داشت و حدود 10 الي 15 دقيقه استراحت نمود و مجددا با همين روال شروع به مطالعه كرد.
2- پيش از مطالعه از صرف غذاهاي چرب و سنگين خودداري كنيد و سپس چند ساعت پس از صرف غذا مطالعه نماييد چون پس از صرف غذاي سنگين ، بيشتر جريان خون متوجه دستگاه گوارش ميشود تا به هضم و جذب غذا كمك كند و لذا خونرساني به مغز كاهش مي يابد و از قدرت تفكر و تمركز كاسته ميشود . همچنين غذاهاي آردي مثل نان ، و قندي قدرت ادراك و تمركز را كم ميكند و نوشابه هاي گازدار هم همينطور هستند.

تعدادی از این روش‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

1- بر مطلبی که می‌خوانید، تمرکز کنید.
تمرکز کردن یکی از اجزای اصلی حافظه می‌باشد. اطلاعات به وسیله تمرکز، از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت منتقل می‌شود.
سعی کنید در مکانی درس بخوانید که صدای تلویزیون، رادیو و غیره موجب عدم توجه شما به چیزی که می‌خوانید، نشود

2- با عجله درس نخوانید.
خواندن و به خاطر سپردن مطالب، نیاز به زمان کافی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد دانش آموزانی که به طور منظم و پیوسته در هر روز درس می‌خوانند، نسبت به آنهایی که در یک جلسه درس می‌خوانند، بیشتر مطالب درسی را به یاد دارند.

3- درسی را که می‌خوانید، دسته‌بندی کنید.
اطلاعات در حافظه دسته‌بندی می‌شود. شما می‌توانید از طبقه‌بندی اطلاعات، فواید بیشماری را ببرید.
سعی کنید مفاهیم را گروه‌بندی کنید، اصطلاحات مشابه را در یک گروه قرار دهید و یا رئوس مطالب را یادداشت کنید.

4- از ابزارهایی برای به یادآوردن اطلاعات استفاده کنید.
اطلاعات درسی شما ممکن است خیلی شبیه هم باشند، برای حفظ کردن آن‌ها چه باید انجام دهید؟
بهترین کار استفاده از تصاویر، طنز و یا یک شعر است. بدین وسیله شما با ساختن شعر، تصویر و یا طنز، به یادآوری اطلاعات جدید کمک می‌کنید.

5- مطالبی را که می خوانید، تمرین کنید و با دقت توضیح دهید.
برای به یادآوردن اطلاعات، نیاز به رمزگذاری اطلاعات دارید که آنچه را که خوانده‌اید به حافظه بلندمدت خود منتقل کنید. یکی از موثرترین روش‌های رمزگذاری عبارت است از: تمرین و توضیح دادن.
با این روش، شما یک متن را می‌خوانید، سپس توضیحات راجع به آن متن را می‌خوانید و بعد جزئیات متن را می‌خوانید.
بعد از چند بار که با این روش درس خواندید، شما راحت‌تر اطلاعات راجع به آن متن را به یاد خواهید آورد.
روانشناسان کشف کرده‌اند که وقتی دانش آموزان مطالب خوانده شده را به یک فرد دیگر و یا دوست خود یاد می دهند یا بیان می کنند، در یادگیری و بهبود حافظه خود آن‌ها نیز موثر می‌باشد

6- ارتباط اطلاعات جدید به چیزهایی که می‌شناسید.
هنگامی که به لغات ناآشنا در طی درس خواندن برمی‌خورید، می‌توانید این لغات ناآشنا را به لغات آشنا ربط دهید. با ایجاد ارتباط بین مطالب جدید و چیزهایی که قبلا می‌دانستید، به طور چشمگیری می‌توانید یادآوری اطلاعات جدید را افزایش دهید؛ برای مثال پپسین (که یکی از آنزیم‌های معده است) را می‌توان به پپسی (که نوشابه است) ربط داد. با این کار، لغت پپسین را در حافظه بلندمدت خود ذخیره می‌کنید و به هیچ عنوان یادتان نمی‌رود.

7- برای بهبود حافظه و یادآوری، مفاهیم را تجسم کنید.
بسیاری از مردم، برای به یادآوردن بهتر مطالب، از تجسم استفاده می‌کنند.
با دقت به عکس‌ها، نمودارها و دیگر نقاشی‌های موجود در کتاب درسی نگاه کنید. اگر هیچ گونه تصویری در کتاب شما وجود ندارد، شما خودتان یک تصویر را بکشید.
کشیدن تصاویر، یا نوشن ارقام در حاشیه کتاب و یا خط کشیدن زیر مطالب با قلم های رنگی، به بهبود حافظه کمک خواهند کرد.

8- به فرد دیگری، آنچه را که خوانده اید، بیان کنید یا یاد دهید.
تحقیقات نشان می‌دهد که خواندن مطالب با صدای بلند به بهبود حافظه کمک می‌کند.
روانشناسان نیز کشف کرده‌اند که وقتی دانش آموزان مطالب خوانده شده را به یک فرد دیگر و یا دوست خود بیان می کنند، در یادگیری و بهبود حافظه خود آن‌ها نیز موثر می‌باشد.

9- به مطالب مشکل، توجه مضاعفی داشته باشید.
آیا شما تا به حال متوجه شده‌اید که ابتدا و انتهای هر متن آسان‌تر از بقیه متن است؟
پژوهشگران دریافته‌اند که مکان اطلاعات می‌تواند به یادآوری بهتر کمک کند. از آنجایی که اواسط متن مشکل می‌باشد، سعی کنید با توضیح و تمرین بیشتر، این قسمت را حفظ کنید.

10- روال مطالعه خود را تغییر دهید.
یکی دیگر از روش‌های موثر در بهبود یادگیری و حافظه، ایجاد تنوع در درس خواندن می‌باشد.
اگر شما به خواندن درس در یک اتاق عادت کرده‌اید، سعی کنید محل درس خواندن خود را تغییر دهید.
اگر شما عادت کرده اید بعد از ظهرها درس بخوانید، سعی کنید هر روز صبح چند دقیقه را به یادآوری مطالب خوانده شده در شب پیش، اختصاص دهید.

ورود کاربران