پیام مشاور

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره پیام مشاور

چه کار کنم که در دوران تحصیل دانش آموز ممتاز و موفقی باشم

در مطلب زیر شما نکاتی را فرا می گیرید تا بتوانید خود را با دانش آموزان ممتاز مقایسه نموده و هر چه بیشتر به موفقیت نزدیک تر شوید

 

 

چه کار کنم که در دوران تحصیل دانش آموز ممتاز و موفقی باشم

1-سعی کنید در ایام تابستان ، کتابهای علمی و کتابهای مربوط به رشته ی تحصیلی یا شغلی که دوست دارید ، بخوانید و اطلاعات عمومی قوی در هر زمینه ای(مخصوصا” در زمینه های مورد علاقه تان) داشته باشید. مثلا” وقتی کسی از شما پرسید ، می خواهی چه کاره شوی؟ و یا چه رشته ای را دوست داری؟ باید بتوانید ، بی درنگ و با ارائه ی اطلاعات موثق و منطقی ( نه بر اساس حرف عامه ی مردم ) به او پاسخ دهید.

2-با پیش مطالعه ی قبلی سر کلاس درس حاضر شوید. همیشه سر کلاس ، حرفی برای زدن داشته باشید.

3-با یک روحیه ی فعال و شاداب سر کلاسهای درس شرکت کنید. با همکلاسی های خود رقابت سالم داشته باشید و سعی کنید در یادگیری دروس به هم کنید تا دست آخر خدا هم به شما کمک کند.

4- با دقت و تمرکز فراوان به درس گوش کنید و هر جایی که ابهامی بود، از معلم خود (نه از دانش آموزان دیگر) بپرسید. نگذارید اشکالات و ابهامات، در ذهن شما انباشته شوند و بزودی تبدیل به یک ضعف علمی بزرگ شوند.

5-درس هر روز را همان روز در خانه بخوانید و کمی از تمرینهایش را حل کنید.این کار کمک می کند ، مطلب کاملا” در ذهن شما حک شود ، چون تازه آنرا آموخته اید و یادگیری اولیه، کاملا” در ذهنتان وجود دارد ، پس با یک مرور بلافاصله ،مراحل یادگیری در ذهن را کامل می کنید.

6-سعی کنید متن کتاب را خوب بخوانید و مثالها و تمرینها را بدون توجه به حل آنها، خودتان حل کنید .

۷- دروس برنامه ی فردا را مرور کنید و همیشه با آمادگی کامل برای امتحان کلاسی یا درس جواب دادن، سر کلاس حاضر شوید.

۸- سعی کنید عادت کنید که شبها زود بخوابید و صبح زود از خواب بیدار شوید تا هیچگاه دیر به مدرسه نرسید.(با این کار هم به همه ی کارهایتان می رسید و هم همیشه سرحال و شاداب و پرانرژی خواهید بود .

9- در اوقات فراغت(زنگهای تفریح ، زنگهای بیکاری و…) در مدرسه، دروس را برای یکدیگر توضیح دهید.( این روش بسیار خوبی است برای اینکه بفهمید که خودتان هم درس را فهمیده اید یا نه؟ و هم دیگران از معلومات شما استفاده می کنند، در ضمن این کار باعث می شود احساس خیلی خوبی نسبت به خود و کلاس و درس و مدرسه داشته باشید.)

۱۰- قبل از هر امتحان ، سوالات امتحانی سالهای گذشته ی هر درس را گیر بیاورید و در خانه ، به صورت آزمایشی امتحان دهید.

۱۱- اهمیت شرط معدل(چه در کنکور، چه در شرایط پذیرش مدارس و موسسات مختلف چه در استخدام در ادارات و شرکتهای مختلف و…) کاملا” واضح و آشکار است .پس سعی کنید با حداکثر معدل ممکن، دیپلم بگیرید. البته این مسئله نباید باعث شود که شما فکر کنید ارزش نمره از فهم و یادگیری دقیق مطلب بیشتر است  .

12-سعی کنید همین الان ، به این مسئله که هدفتان از درس خواندن و ادامه تحصیل و… چیست ، خوب فکر کنید و برای این سوالات پاسخهایی داشته باشید که برای شخص خودتان (نه برای آشنا و در و همسایه و فامیل) قابل قبول باشد ، بعد بر اساس این پاسخها ، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را بنویسید و برای رسیدن به تک تک آنها دنبال راه حل بگردید.با این کار، هیچوقت انگیزه ی خود را در طول تحصیلات از دست نخواهید داد و همیشه انرژی لازم برای درس و کار را خواهید داشت.

 13-از همین الان(از دوران دبیرستان) ، استفاده از جدول برنامه ریزی را آغاز کنید تا بتوانید مهارتهای مدیریت زمان خود را افزایش دهید.

14-همیشه سعی کنید به تغذیه ، خواب، ورزش و تفریح سالم اهمیت دهید تا بدنتان همیشه سالم و با نشاط باشد ،(شما می توانید یک فعالیت ورزشی مورد علاقه تان را در کنار درستان داشته باشید و آن فعالیت یکی از اوقات تفریح و شادابی شما باشد)  .

15-یادتان باشد، تست یک وسیله ی آزمایشی است نه آموزشی!یعنی شما تست می زنید که ببینید مطالب آن درس را خوب یاد گرفته اید و با نکاتی که از متن کتابها بیرون کشیده اید ، می توانید تست بزنید یا نه؟اول تست نزنید تا بعد با مراجعه به پاسخ تشریحی ، بخواهید نکته ی آنرا یاد بگیرید ، بلکه اول کتاب را در حد عالی بخوانید بعد برای آزمودن معلومات خود تست بزنید البته می توانید نکات استخراج شده از تستها را هم به طور کلی یادداشت کنید و بعدا” آنها را مرور کنید.

پیشنهادات:

*اگر ارتباط بین مطالب جدید و قبلی را درک کنید،یادگیری معنا دار خواهد بود و پیشرفت بهتری خواهید داشت.

*یادگیری بهتر موجب فراموشی کمتر می شود.

*هر کاری را با تمرکز و حوصله انجام دهید: موقع غذا خوردن، فقط غذا بخورید، موقع درس خواندن، فقط درس بخوانید، موقع گوش دادن ،فقط گوش بدهید.

*گاهی افت های کوچک به چشم نمی آید اما اگر مراقب نباشید ممکن است کار دست خود بدهید و به ضرر شما تمام شود.

*وقتی ورقه های امتحان را می گیرید سوال ها را تحلیل کنید و ببینید در چه مواردی مشکل دارید.

*استفاده درست از اوقات فراغت می تواند ضامن بعضی از موفقیت های مهم شما در آینده باشد.

*با سرعت درس خواندن و صفحه را ورق زدن، فایده چندانی ندارد و باعث میشود سر نخ مطالب را گم کنید.

*قبل از شروع تدریس مطالب درس را پیش خوانی کنید.

*لازم نیست زمان زیادی را صرف پیش خوانی کنید کافی است به ارتباط بین مطالب قبلی و جدید و تیتر ها توجه نمایید.

*تغییر عادت سخت است اما نشدنی نیست.

*مشق ها و تمرین های هر روز  انجام دهید ،اگر این کار را انجام دهید باعث آرامش  خاطر شما می شود و از زمان بهتر استفاده کرده اید.

*علاقه هایتان را به دو دسته تقسیم کنید:

1- آن هایی که نیاز   به هزینه دارند مثل: کلاس آموزشی ، خرید وسایل

2-آن هایی که نیاز به هزینه ندارند یا هزینه کمتری نیاز دارند.مانند: مطالعه آزاد ، سر گرمی فردی و گروهی و تلویزیون ....

*هر وقت مصمم شدید مطالعه کنید یا کار دیگری انجام دهید ، بکوشید بر عزم خود پا بر جا باشید تا آن کار را به اتمام برسانید .

*چند برگ کاغذ روی میز مطالعه خود داشته باشید و مواردی از افکار منحرف کننده و مزاحم را یاداشت کنید و بعد از مطالعه نسبت به حل آنها در حد امکان اقدام نمائید.
*ممکن است حواس پرتی شما ناشی از گرسنگی و تشنگی شدید، بی خوابی ، خستگی، و یا علت یا علل درونی دیگری باشد، در چنین موقعیتی هرگز مطالعه نکنید.

*هنگام مطالعه لباس راحتی به تن کنید ، لباسی که نه بسیار زبر باشد نه بسیار نرم ، نه بسیار گشاد باشد نه بسیار تنگ.
*مطالعه در حالتهایی نظیر دراز کشیدن ، به پشت خوابیدن، در حال راه رفتن تکیه زدن به دیوار و امثال اینها مفید نمی باشد. زیرا در چنین موقعیتهایی نمی توان تمرکز حواس خود را حفظ نمود ، بنا بر این هنگام مطالعه سعی شود خم شدن کمر عادت نشود و فاصله کتاب تا چشم سی سانتیمتر باشد.

*محرکهای محیطی از قبیل صدای رادیو، تلویزیون، تلفن و… که باعث حواس پرتی شما می شوند از موقعیت مطالعه خود حذف کنید.

*بهترین وضعیت برای درس خواندن نشستن پشت میز مطالعه می باشد و بدترین وضعیت درازکش می باشد چرا که در این وضعیت، فرد سریع از حال و هوای مطالعه خارج می شود و تمرکز حواس خود را از دست می دهد.

*محل مطالعه باید از هر نظر مانند نور ، دما، درجه حرارت و … مناسب باشد.

*انگیزه بسیار بالایی برای مطالعه داشته باشید زیرا افرادی که دارای انگیزه بسیار بالایی هستند می توانند تمرکز حواس خود را برای چندین ساعت حفظ کنند.

*بزرگی فقط به قد کشیدن نیست،معنای واقعی بزرگ شدن این است که آدم خودش  را اداره کند یا مدیریت بر خورد  داشته باشد.

* مطالعه بدون آمادگی های لازم مانند شنا کردن بدون آشنایی با مهارت های شنا است، درس خواندن هم فوت فن دارد:

فوت و فن های مطالعه:

1-مطالب کتاب را سریع و با عجله نخوانید و در حال حرکت کردن نباشید.

2-به فهرست ها و عناوین اصلی توجه کنید.

3-عنوان های اصلی را از عنوان های فرعی جدا کنید تا موضوع در ذهنتان جا بیفتد.

 

ورود کاربران