پیام مشاور

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره پیام مشاور

مهارتهای موفقیت در تحصیل چیست؟

همواره یکی از سوالاتی که ذهن دانش آموزان را به خود مشغول می سازد این است که چگونه میتوانم موفق تر باشم در مطلب ارائه شده این مهراتها به طور اختصار توضیح داده شده و بخش های تعیین شده در ان نیز به طور تفصیلی بر روی سایت قرار خواهد گرفت

 

 

 

 موفقیت تحصیلی

مقدمه

بررسي عو امل پيش آيند و پس آيند موفقيت تحصيلي همواره از د غد غه هاي نظام تعليم و تربيت بوده است . در مطالعات متعدد اين عوامل به تناسب اهميت و تأثير خود شناسايي و يا طبقه بندي شده اند. اما متاسفانه كار بر روي تعديل اين عوامل و تلاش هاي تجربي جهت كاهش دادن عو امل منفي تأثير گذار بر پيشرفت تحصيلي، خلايي برجسته در نظام آموزشي بوده است .

علي رغم همه ي پژوهش هايي كه در مورد موفقيت و انگيزه تحصيلي انجام مي شود، اين مساله هنوز به عنوان يكي از چالشها و دغدغههاي نظام آموزشي ما مطرح است.

ما در این مجموعه سعی بر این داریم تا با زبان ی ساده و در چند بخش عوامل  موفقیت تحصیلی را به طور کامل شرح داده و قدمی کوچک در هدایت شما و فرزندانتان به سوی موفقیت برداریم.

تعریف

شناسا یی و به کارگیری مجموعه فنون و روش هایی که منجر به فهمبهتر مطالب درسی و پیشرفت و موفقیت تحصیل می شود را مهارت های موفقیت در تـحصیـل می گوییم.

انـواع مهـارت‌هـای مـوفقیّـت در تـحصیـل

از نظر صاحب‌نظران و کارشناسان آموزشی مهم‌ترین مهارت‌هایی که می‌تواند منجر به موفقیّت تحصیلی  شما شود به قرار زیر است:

- هدف‌گذاری

هدف موضوع یا جایگاهی است که برای رسیدن به آن فکر و تلاش می کنیم.

اگر ندانیم به کجا می رویم رسیدن به مقصد دشوار و به تعبیری ناممکن است.

 شاید به جرات بتوان گفت یکی از مهمترین دلایلی که دانش آموزان موفق نمی شوند، نداشتن هدف است.

اما آنچه در این بخش  در سایت به آن پرداخته می شود :

نقش هدف در کسب موفقیت

عوامل موثردر اهداف

ویزگی های اهداف درست

آثار هدفمندی

نکاتی که برای رسیدن به اهداف باید بدانید

- انگیزه

انگيزه نيرويي دروني است که سبب مي شود به نحوي معين رفتار کنيم.انگيزه يكي از عوامل مهم موفقيت و به عبارتي اولين قدم براي جوينده ي هدف مي باشد و به طريق اولين عامل در موفقيت دانش آموزان كه آينده سازان جامعه هستند ،می باشد.

اما آنچه در این بخش  در سایت به آن پرداخته می شود :

اهمیت انگیزش

عوامل موثر بر انگیزش

تأثیرانگیزش در یادگیری و پیشرفت تحصیلی

مولفه هاي ايجاد يا تقويت انگيزه تحصيل

- نظم

نظم به معنای صحيح يعنی اين که فرد شخصاً اعمال خود را تحت قاعده در آورد، خويشتن را کنترل و هدايت کند و با توجه به آثار و نتايج اعمال خويش اقدام نمايد.

اما آنچه در این بخش  در سایت به آن پرداخته می شود :

راهکارهای افزايش نظم

پيامدهای نظم

نظ:م از چند مولفه تشکيل شده است

- برنامه‌ریزی درسی

پیش‌بینی خردمندانه و تنظیم فعالیت‌ها و بررسی نیازمندی‌ها در مدت زمان معین(شبانه روز، هفته، ماه و سال) بر اساس اولویت‌ها و متناسب با توان، استعداد و خواسته خود، در راستای نیل به اهداف.

اما آنچه در این بخش  در سایت به آن پرداخته می شود :

تعيين هدف

  رعايت اولويت

نظم و پايداري

استقامت و پايداري

يادداشت برنامه ها

مدیریت زمان

 - شیوه صحیح مطالعه

مواردی هستند که با دانستن، بکارگیری و یا فراهم نمودن آنها، می توان مطالعه ای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به شما می آموزند که قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به کار گیرید ، در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید و با دانستن آنها می توانید با آگاهی بیشتری درس خواندن را آغاز کنید و مطالعه ای فعالتر داشته باشید .

اما آنچه در این بخش  در سایت به آن پرداخته می شود :

 روش های صحیح مطالعه

زمان صحیح مطالعه

ویژگی های مکان مطالعه

شیوه های افزایش بازدهی مطالعه

 - تقویت حافظه

حافظه، نوعی کارکرد ذهنی است که به ما امکان می دهد حالات خود آگاهی از قبیل لذات، درد ها، تمایلات،    خواسته ها، اطلاعات و قضاوت ها را حفظ کنیم و آنها را مجدداً در ذهن خویش باز یابیم.

حافظه از اجزای  اصلی یادگیری موثر است ، به خاطر سپردن و از حفظ کردن مطالب شامل ، تداعی معنا ،تکرار و مرور مطلب ، تفسیر و خود آزمایی است .

اما آنچه در این بخش  در سایت به آن پرداخته می شود :

 انواع حافظه

سه قاعده اصلی حافظه

نکات کلیدی برای بر خورداری از یک حافظه قوی

حافظه و مواد تخدیر کننده

استفاده مفید و روشمند از حافظه برای امتحانات

 - تمرکز و دقّت

از جمله عواملی  که در  افزایش بهره‌وری در مطالعه و درک بهتر درس‌ها و موفقیت در تحصیل بسیار مؤثر است، داشتن تمرکز حواس به هنگام مطالعه است؛ یعنی فرد در خود این توانایی را ایجاد کند که با اختیار و توجه، دقت خود را بر روی موضوع یا کاری که انتخاب کرده،  با میل واراده متمرکز نماید  و از توجه به سایر موضوعات و کارها جلوگیری کند.  برای ایجاد تمرکز حواس باید عواملی را که مانع از تمرکز می شود شناخت و در جهت رفع آنها اقدام کرد.

اما آنچه در این بخش  در سایت به آن پرداخته می شود :

 حواس پرتي

منشاء حواس پراگندگي

عوامل  تقويت تمركز حواس

ارتباط والدين با دانش آموز در منزل و اثر آن بر تمرکز وي

چند توصیه برای تمرکز بهتر

امتحان

امتحان نقطه‌ی عطفی در نشان دادن میزان موفقیت شما است. هرچند روش‌های موجود برای امتحان، نمی‌تواند گویای دقیق و واقعی از میزان اندوخته‌های علمی دانش‌آموز به حساب آید، اما ملاک مهمی تلقی می‌شود و به تبع آن «نمره» نیز اهمیت خود را در این راستا به نمایش می‌گذارد.

اما آنچه در این بخش  در سایت به آن پرداخته می شود :

 اضطراب امتحان

امتحان

راههای مواجه با آدمهای مضطرب

در زمان امتحانات چگونه ذهنی کار آمد داشته باشید

مواردی که در طول امتحانات لازم است رعایت شود

نقش خانواده هادر کاهش اضطراب امتحان 

 

- تغذیه و استراحت

تغذیه خوب موجب عملکرد بهتر ارگانهای گوناگون بدن مانند مغز، سیستم ایمنی و دفاعی و قلبی و عروقی می شود.براساس نظر متخصصان بهترین راه برای افزایش یادگیری ،خوردن صبحانه ای کافی و مناسب است.

اما آنچه در این بخش  در سایت به آن پرداخته می شود :

 تاثیر تغذیه مناسب بر تمرکز و حافظه چیست؟

چه مواد غذایی استرس ایجاد میکنند؟

مواد غذایی آرامش بخش کدامند ؟

در زمان امتحانات چه غذاهایی بخوریم؟

تاثیر تنفس بر یادگیری چیست؟

تاثیر ورزش و استراحت بر یادگیری چیست؟

 - نقش خانواده در موفقیت تحصیلی

بهتر است شما به عنوان والدين يا مربيان، از كودكي به فرزندان خود ياد بدهيد كه چگونه ياد بگيرند تا ضمن پايداري مطالب آموخته شده قادر باشند تغييرات مفيد و مطلوب را در خود بيش از پيش به وجود آورند. در شيوه‌هاي جديد آموزشي گفتن، شرح دادن، رونويسي كردن، حفظ كردن و تلاش‌هايي از اين قبيل را نمي توان آموزش ناميد، آموزش بايستي به مغز تلنگر بزند و او را به سوي يادگيري سوق دهد و ميل به يادگيري را در او تحريك كند. يادگيري بدون انگيزه و تفكر مانع كشف و بروز استعداد و خلاقيت فرزندان مي‌شود، اگر آموزش با تفكر و انگيزه توام باشد و يادگيرنده را درگير می كند، منجر به يادگيري‌هاي عميق در او مي‌شود.

 

 

اهمیت انجام تکالیف

موفقیت در امتحانات و در نهایت موفقیت در مقاطع مختلف تحصیلی منوط بر آن است که دانش آموزان وظایف و تکالیف مدرسه را به موقع انجام دهند و مقداری از اوقات حضور در منزل را به انجام تکالیف مدرسه اختصاص دهند.

که هر یک از این مهارت‌ها در بخش های جداگانه به صورت کامل ارائه خواهند شد.

رمز برخورداری از این مهارت‌ها دانستن، تمرین و به کارگیری هرچه بیشتر آن‌هاست.

 

ورود کاربران