پیام مشاور

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره پیام مشاور

تفاوت بین نوروفیدبک و بیوفیدبک

تفاوت بین نوروفیدبک و بیوفیدبک

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که در آن امواج مغزی به عنوان بازخورد استفاده می شود. نوروفیدبک مانند آینه ای کم و کاستی های مغز را به خود فرد  نشان می دهد. این دستگاه می تواند هریک از امواجغزی را اندازه گیری کرده و کم و زیاد شدنش را در قالب بازی یا فیلم انعکاس دهد. کم کم مغز این کار را کاملا فرا گرفته و خود تنظیمی را می آموزد.

ادامه مطلب

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

آرام کردن بدن

یک مکان ارام جهت تمرین آرامیدگی انتخاب کنید ، هر روز 15 دقیقه این کار را انجام دهید. بهترین زمان قبل از خواب می باشد.

در ذیل روش آرامیدگی را آموزش می دهیم:

1-     شروع :

روی یک تختخواب نرم و راحت به پشت دراز بکشید و سعی کنید برای راحتی بیش تر در تختخواب خود فرو بروید ، چشمان خود را بسته و شروع به کشیدن نفس عمیق کنید و تا عدد 3 بشمارید ، مکث کنید و نفس خود را برای لحظه ای نگه دارید ، سپس در بازدم دوباره تا عدد 3 بشمارید.

2-     انگشتان پا :

اجازه دهید آرامیدگی را از انگشتان پایتان شروع کنیم، فرض کنید مدت زیادی پا برهنه در گل یا لجن ایستاده اید ،  برای 5 ثانیه در گل چلپ چلپ کنید ، انگشتان را شل کنید و دوباره این کار را انجام دهید و تا 5 بشمارید و با هر شماره پای خود را شل تر کنید.

3-     پاها:

حالا پاهایتان را آرام کنید  پاها را در هوا شناور کنید و آن ها را طوری بالا نگه دارید که انگار لاک پشت از زیر پاهایتان در حال عبور است وقتی پاهایتان سنگین شد اجازه دهید مانند رشته های ماکارانی بیفتد ، این کار را چند بار انجام دهید.

4-     شکم :

وقتی پاها آرام شد دوباره نفس عمیق بکشید و شکم خود را شل کنید فرض کنید یک بچه فیل از شکم شما عبور کند شکم خود را بکشید و سفت کنید وقتی نفس خود را نگه داشتید تا 3 شماره بشمارید و بعد شکمتان را شل کنید و دوباره این کار را انجام دهید.

5-     شانه :

از شانه تا نوک انگشتان دستتان را بکشید و به سمت آسمان ببرید. دستان خود را بالا نگه دارید و انگشتتان را برای 5 ثانیه باز کنید و نفس عمیق بکشید و دوباره انجام بدهید.

6-      دست ها :

فرض کنید توپ نرمی در هریک از دستانتان است توپ ها را به مدت 5 ثانیه در هر یک از دستانتان بفشارید حالا فرض کنید توپ ها روی زمین افتاده اند ، دوباره این کار را انجام دهید.

7-     گردن:

 عضلات گردن را شل کنید فرض کنید روی یک تکه سنگ کنار یک دریاچه آرام هستید ، خورشید می درخشد وشما احساس آرامش و گرما می کنید ، با این فرض گردن خود را به درون لاک تان ببرید، 5  ثانیه گردن را بالا بیاورید و دوباره انجام دهید.

8-     فک:

یک لبخند واقعی بزنید، گوشه های لبتان را به گوش هایتان نزدیک کنید و آن ها را 5 ثانیه به همین حالت نگه دارید و سپس به حالت عادی برگردانید. دهانتان را تا حد ممکن باز کنید و 5 ثانیه نگه دارید و حالا به آرامی دهانتان را ببندید.

9-     بینی:

فرض کنید یک مگس در بینی تان رفته و نمی توانید به آن دست بزنید ، بینی تان را از طرفی به طرف دیگر بچرخانید ، 5 ثانیه  صبر کنید و دوباره انجام دهید.

10-   چشم ها :

چشم ها را محکم ببندید و 5 ثانیه نگه دارید و بعد عضلات چچشمانتان را شل کنید و به آرامی باز کنید.

11-   پیشانی:

پیشانی خود را چروک بیندازید و ابروهایتان را بالا بکشید و 5 ثانیه نگه دارید و به حالت اولیه برگردید و دوباره انجام دهید.

12-  پایان آرامیدگی:

چشمانتان را باز و بسته کنید ، به آرامی غلتی بزنید ، بگذارید بدنتان آرامش کامل پیدا کند و به آرامی نفس بکشید.

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

ورزش کردن و ارتباط مستقیم با اعتماد به نفس

شرایط سالم جسمانی و تناسب ابتدایی بدن در یک انسان می‌تواند بازخوردهای مناسبی را برای او فراهم کند. در طول زندگی افراد را وادار کنیم که تمرینات جسمانی انجام دهند تا تناسب جسمانی پیدا کنند که به مرور زمان این موضوع موجب می‌شود که از اطرافیان خود بازخوردهای مثبتی را دریافت کنند و این بازخوردها موجب بالا رفتن اعتماد به نفس او می‌شود..

در حقیقت داشتن اعتمادبه‌نفس بالا و متعاقب آن داشتن توانایی واقع‌بین بودن می‌تواند تا حد بسیار زیادی به کنترل مشکلات روزمره افراد، حال چه ذهنی و یا جسمی و یا حتی اجتماعی کمک شایانی کند.

افرادی که ورزش می‌کنند نسبت به دیگران که ورزش نمی‌کنند دارای حس رضایت از خود بیشتری هستند وهمین فکر باعث حس رضایت از خود و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس می شود.

ورزش باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و بدن کارایی بهتری را از خود نشان می دهد.افراد از سلامت بیش تری برخوردار هستن و کمتر در بستر بیماری قرار می گیرند. این سلامتی جسمی به افراد این حس را القا می‌کند که دارای برتری نسبی هستند و متعاقب آن اعتمادبه‌نفس افراد بالاتر می‌رود

همگی بر آن واقف هستید داشتن برنامه منظم برای ورزش منجر به داشتن اندامی متناسب و زیبا برای شخص می‌شود که این اندام زیبا بدون شک باعث افزایش اعتمادبه‌نفس افراد می‌شود.

ورزش کردن منجر به شکل‌گیری ساختار فکری مثبت در افراد می‌شود و ساختار فکریتان را تغییر می دهد.

ورزش کردن سیستم تنفسی و خون‌رسانی را به مغز افزایش می‌دهد و موجب می‌شود افراد راه‌حل‌های بیشتری را هنگامی که تحت‌فشار هستند، به ذهن آورند.

افراد زمانی را که صرف ورزش می کنند دارای امنیت ذهنی و روانی خواهند بود و این خود به اعتماد به نفس کمک می کند.

ورزش کردن نیز به دلیل اینکه افراد را در معرض برخورد با دیگران قرار می‌دهد امکان اجتماعی کردن افراد را فراهم می‌کند و متعاقب آن اعتمادبه‌نفس افراد بیشتر می‌شود.

ورزش کردن مداوم تأثیر مستقیم بر بهبود عملکرد جنسی شما می‌گذارد که نتیجه این بهبود عملکرد جنسی بالا رفتن اعتمادبه‌نفس شما در زندگی زناشویی است.

با ورزش کردن می توانید استرس ، اضطراب و افسردگی و .... کاهش دهید و این خود به اعتماد به نفس کمک بزرگی میکند.

اما فردی که ورزش نمی‌کند، هنگامی که دچار مشکل می‌شود، عضلات او خسته و شل می‌شوند و از طرف دیگر نیز اکسیژن کمتری به مغز او می‌رسد و فرد سریع خسته می‌شود و به همین دلیل تحمل این فرد برای مواجه شدن با مشکلات، بسیار کاهش پیدا می‌کند.

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

7 ماده غذایی با خاصیت خنک کنندگی در فصل گرما

هرچه روزهای تابستان طولانی تر و گرم تر می‌شوند خنک ماندن در گرمای شدید گاهی تقریباً غیرممکن می شود. خنک ماندن جز از طریق نوشیدنی‌های خنک و دستگاه تهویه‌ی هوا می تواند به غذاهایی که می‌خورید نیز بستگی داشته باشد.

این فصل درخشان، از غذاهای رنگارنگ و فراوان فصلی و تازه، از توت‌های رسیده و آبدار گرفته تا گوجه نگینی‌های گوشتی و آبدار، برخوردار است. یک امتیاز ویژه هم وجود دارد؛ بسیاری از سبزیجات و میوه‌های فصلی تابستان از این جهت که به ما کمک می کنند تا با وجود درجه حرارت رو به افزایش هوا، دمای بدن را پایین و خنک نگه‌داریم بسیار عالی هستند.

میوه‌های خنک

میوه‌هایی که دارای آب فراوان و مواد غذایی و آنتی اکسیدان های ضروری هستند بهترین منبع برای خنک ماندن در تابستان می‌باشند. این میوه‌ها شامل انگور، سیب، گلابی، هلو، توت، میوه‌ی اژدها و میوه‌ی ستاره ای هستند. مخصوصاً هندوانه، طالبی و خربزه و مرکباتی مانند پرتقال نیز بسیار خوب هستند. میوه‌ها می‌توانند با روش‌های متفاوتی در رژیم شما گنجانده شوند. فقط آن‌ها را در یک سالاد تابستانی بریزید، برای تهیه یک اسموتی سالم با شیر یا ماست ترکیب کنید، و یا آن‌ها را تنها به عنوان میان وعده در صبح میل نمایید.

هندوانه

هیچ چیز مانند یک تکه‌ی بزرگ هندوانه تابستان را برای شما عوض نمی‌کند. هندوانه خوراکی مورد علاقه‌ی دوران کودکی است که زمان آن رسیده تا آن را به رژیم غذایی خود برگردانید. هندوانه از 90 درصد آب تشکیل شده است و کمک می‌کند در گرما بدنتان آب کافی داشته باشد. بعلاوه هندوانه شامل مقدار زیادی ویتامین a و c بوده، چربی نداشته و شامل لیکوپن (آنتی اکسیدانی که به جلوگیری از سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی کمک می‌کند) است.

 

طالبی و خربزه

خربزه نیز دارای آب زیادی است و کمک می‌کند در گرمای زیاد و دمای بالای هوا آب بدنمان حفظ شود. طالبی و خربزه هر دو کالری کمی داشته و پتاسیم فراوانی دارند. اگرچه این دو، منبع غنی مواد غذایی نیستند اما میزان کم پروتئین، چربی و کربوهیدرات، آن‌ها را برای کاهش وزن، دیابت، فشارخون و اختلالات قلبی و عروقی ایده آل می‌کند. خربزه همچنین به عنوان یک داروی ادرارآور تلقی می‌شود که به دفع سموم ناخواسته در بدن کمک می‌کند.

 

 

مرکبات

مرکبات شامل پرتقال، گریپ‌فروت، لیمو و لیموترش از جمله خنک‌کننده‌ترین میوه‌ها هستند. این میوه‌ها صرف نظر از طعم خوبشان، می‌توانند سلامت شما را حفظ کرده و سبب شوند جوان تر به نظر برسید. مرکبات غذایی بسیار خوب برای سلامت پوست هستند، زیرا دارای مواد گیاهی بسیاری هستند که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند، از جمله فلاوانون ها، آنتوسیانین ها، پلی فنول ها و ویتامین C. همچنین مرکبات در عمل هضم بسیار اهمیت دارند، زیرا به تجزیه غذاهای سنگین و چرب کمک می‌کنند.

 

امتحان کنید: هر روزتان را با یک لیوان آب لیموی خنک شروع کنید. این نوشیدنی اسیدی به شما کمک می‌کند سیستم بدن خود را تمیز کرده و به آن انرژی بخشید.

سبزیجات خنک

منابع فراوانی از سبزیجات وجود دارند که به کم کردن دمای بدن در هنگام اوج گرفتن گرما کمک می‌کنند. بهترین نمونه‌ها خیار، تربچه، کاهو، سبزیجاتی مانند اسفناج و منداب، و سبزیجات تازه مانند نعناع می‌باشند. همه‌ی این‌ سبزیجات دارای مقدار فراوان آب بوده و می‌توانند خون را رقیق کرده و به بدن کمک کنند تا گرما آزاد کند که این عمل اثر خنک‌کننده دارد.

خیار

مقدار فراوان آب در خیار، همراه با طعم تازه و ترد این سبزی، آن را تبدیل به یک سبزی تابستانی عالی کرده است. خیار به خاطر خواص دارویی خود نیز مورد توجه است. خیار همچنین خاصیت ادرارآوری دارد (خصوصاً در ماه‌های گرم تابستان مفید است) که سبب می‌شود مواد سمی از بدن خارج‌شده و پوست و بافت بدن شما را نیز سالم نگه می دارد. خیار دارای کالری کم و مقدار کمی قند، کربوهیدرات و چربی است. همچنین این سبزی دارای مقدار زیادی ویتامین b، فسفر، کلسیم، روی و دیگر مواد معدنی است.

تربچه

باعث تأسف است که تربچه دست کم گرفته می‌شود. به این میوه تابستانی با پوست ارغوانی مایل به قرمز و ماده‌ی داخلی سفید ترد و خوش‌طعم اهمیت لازم داده نمی‌شود. تربچه دارای آب فراوان بوده و منبع غنی ویتامین c می‌باشد که این ویتامین خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهاب دارد. همچنین تربچه منبع غنی پتاسیم است که خطر سنگ کلیه را کم کرده و مواد معدنی مانند گوگرد، آهن و ید دارد.

نعناع

نعناع و سوسنبر هر دو خاصیت خنک‌کننده و آرامش‌بخش دارند، و رایحه‌ی تند آن ها در هنگام گرما می تواند کمبود انرژی را در شما از بین ببرد. این ماده قبلاً توسط گیاه‌خواران استفاده می شده است تا چای گیاهی، سنبل‌الطیب، پماد و محصولات دیگری بسازند که سبب آرامش ذهن و بدن می‌گردد. بعلاوه نعناع به سوءهاضمه و التهاب که اغلب در روزهای تابستان ما را آزار می‌دهند کمک می‌کند.

امتحان کنید: با فرو کردن کیسه‌های چای سبز در آب جوش و سپس خنک کردن آن برای خود چای سرد نعناعی تهیه کنید. پس از خنک کردن چای به آن شکر، تکه‌های لیمو و مقداری برگ نعناع برای خنک کردن اضافه نمایید.

توصیه هایی ساده‌تر برای کمک به شما جهت خنک ماندن در تابستان

خام بخورید

زمانی که گرما افزایش می‌یابد چه کسی دوست دارد در آشپزخانه باشد؟ خوشبختانه برای ما میوه‌ها و سبزیجات خام یک غذای تابستانی عالی هستند و نیاز به آماده کردن نداشته و یا کار کمی دارند. اگر باید غذا بپزید به روش‌های آشپزی سریع فکر کنید، از جمله بخارپز کردن، سفید کردن و سرخ کردن سریع.

ادویه زدن

این مسئله‌ اتفاقی نیست که بیشتر مردمی که در نواحی گرم دنیا هستند غذاهای ادویه دار زیاد می‌خورند. مقدار متعادل از ادویه‌هایی مانند زنجبیل تازه، فلفل قرمز، کاین و فلفل سیاه در ابتدا شما را گرم می‌کنند اما در واقع به خنک شدنتان کمک می‌کنند. مقداری فلفل قرمز به ماهی بریان شده یا آبی که مرغ را در آن می‌خوابانید اضافه کنید و یا با زنجبیل تازه رنده شده، روغن کنجد، سویا و سرکه‌ی سفید، سرکه‌ی خنک‌کننده درست کنید.

مایعاتی که می‌خورید را هوشمندانه انتخاب کنید

حفظ آب بدن با نوشیدن مقدار فراوان آب در ماه‌های گرم تابستان بسیار اهمیت دارد. بسیاری از علائم گرمای زیاد تابستان (سرگیجه، خستگی، عدم تمرکز) مرتبط با کم آبی شدید است. اگرچه ثابت شده است که نوع مایعی که می‌نوشید نیز مهم است.

نوشیدنی‌های ورزشی (سرشار از سدیم و شکر) می‌توانند کم آبی شما را بدتر کنند، و غذاها و نوشیدنی‌های خیلی سرد (مانند بستنی) نیز می‌توانند با هضم و تعریق که مکانیسم خنک‌سازی طبیعی بدن هستند واقعاً تداخل داشته باشند.

 

دیگر مطالب ما :

ارتباط سالم بعد ازازدواج

 

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

تپش قلب چیست؟ علل و درمان تپش قلب

کمتر کسی هست که تا به حال تپش قلب را تجربه نکرده باشد. این احساس بیشتر هنگام استرس و اضطراب، قبل از امتحان‌ها و ملاقات‌های مهم و هنگام بی‌خوابی‌های شبانه ایجاد می‌شود و در خانم‌ها هم شایع‌تر است. قلب پمپ عضلانی است که خون بوسیله آن در بدن جریان می‌یابد. قلب در هر تپش تقریبا صد سانتیمتر مکعب خون را در بدن پخش می‌کند و حدود ۱۰ هزار لیتر خون بوسیله این تلمبه در درون رگهای هدایت می‌شود.

ادامه مطلب

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

ورود کاربران