آرام کردن بدن

یک مکان ارام جهت تمرین آرامیدگی انتخاب کنید ، هر روز 15 دقیقه این کار را انجام دهید. بهترین زمان قبل از خواب می باشد.

در ذیل روش آرامیدگی را آموزش می دهیم:

1-     شروع :

روی یک تختخواب نرم و راحت به پشت دراز بکشید و سعی کنید برای راحتی بیش تر در تختخواب خود فرو بروید ، چشمان خود را بسته و شروع به کشیدن نفس عمیق کنید و تا عدد 3 بشمارید ، مکث کنید و نفس خود را برای لحظه ای نگه دارید ، سپس در بازدم دوباره تا عدد 3 بشمارید.

2-     انگشتان پا :

اجازه دهید آرامیدگی را از انگشتان پایتان شروع کنیم، فرض کنید مدت زیادی پا برهنه در گل یا لجن ایستاده اید ،  برای 5 ثانیه در گل چلپ چلپ کنید ، انگشتان را شل کنید و دوباره این کار را انجام دهید و تا 5 بشمارید و با هر شماره پای خود را شل تر کنید.

3-     پاها:

حالا پاهایتان را آرام کنید  پاها را در هوا شناور کنید و آن ها را طوری بالا نگه دارید که انگار لاک پشت از زیر پاهایتان در حال عبور است وقتی پاهایتان سنگین شد اجازه دهید مانند رشته های ماکارانی بیفتد ، این کار را چند بار انجام دهید.

4-     شکم :

وقتی پاها آرام شد دوباره نفس عمیق بکشید و شکم خود را شل کنید فرض کنید یک بچه فیل از شکم شما عبور کند شکم خود را بکشید و سفت کنید وقتی نفس خود را نگه داشتید تا 3 شماره بشمارید و بعد شکمتان را شل کنید و دوباره این کار را انجام دهید.

5-     شانه :

از شانه تا نوک انگشتان دستتان را بکشید و به سمت آسمان ببرید. دستان خود را بالا نگه دارید و انگشتتان را برای 5 ثانیه باز کنید و نفس عمیق بکشید و دوباره انجام بدهید.

6-      دست ها :

فرض کنید توپ نرمی در هریک از دستانتان است توپ ها را به مدت 5 ثانیه در هر یک از دستانتان بفشارید حالا فرض کنید توپ ها روی زمین افتاده اند ، دوباره این کار را انجام دهید.

7-     گردن:

 عضلات گردن را شل کنید فرض کنید روی یک تکه سنگ کنار یک دریاچه آرام هستید ، خورشید می درخشد وشما احساس آرامش و گرما می کنید ، با این فرض گردن خود را به درون لاک تان ببرید، 5  ثانیه گردن را بالا بیاورید و دوباره انجام دهید.

8-     فک:

یک لبخند واقعی بزنید، گوشه های لبتان را به گوش هایتان نزدیک کنید و آن ها را 5 ثانیه به همین حالت نگه دارید و سپس به حالت عادی برگردانید. دهانتان را تا حد ممکن باز کنید و 5 ثانیه نگه دارید و حالا به آرامی دهانتان را ببندید.

9-     بینی:

فرض کنید یک مگس در بینی تان رفته و نمی توانید به آن دست بزنید ، بینی تان را از طرفی به طرف دیگر بچرخانید ، 5 ثانیه  صبر کنید و دوباره انجام دهید.

10-   چشم ها :

چشم ها را محکم ببندید و 5 ثانیه نگه دارید و بعد عضلات چچشمانتان را شل کنید و به آرامی باز کنید.

11-   پیشانی:

پیشانی خود را چروک بیندازید و ابروهایتان را بالا بکشید و 5 ثانیه نگه دارید و به حالت اولیه برگردید و دوباره انجام دهید.

12-  پایان آرامیدگی:

چشمانتان را باز و بسته کنید ، به آرامی غلتی بزنید ، بگذارید بدنتان آرامش کامل پیدا کند و به آرامی نفس بکشید.

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

ورزش کردن و ارتباط مستقیم با اعتماد به نفس

شرایط سالم جسمانی و تناسب ابتدایی بدن در یک انسان می‌تواند بازخوردهای مناسبی را برای او فراهم کند. در طول زندگی افراد را وادار کنیم که تمرینات جسمانی انجام دهند تا تناسب جسمانی پیدا کنند که به مرور زمان این موضوع موجب می‌شود که از اطرافیان خود بازخوردهای مثبتی را دریافت کنند و این بازخوردها موجب بالا رفتن اعتماد به نفس او می‌شود..

در حقیقت داشتن اعتمادبه‌نفس بالا و متعاقب آن داشتن توانایی واقع‌بین بودن می‌تواند تا حد بسیار زیادی به کنترل مشکلات روزمره افراد، حال چه ذهنی و یا جسمی و یا حتی اجتماعی کمک شایانی کند.

افرادی که ورزش می‌کنند نسبت به دیگران که ورزش نمی‌کنند دارای حس رضایت از خود بیشتری هستند وهمین فکر باعث حس رضایت از خود و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس می شود.

ورزش باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و بدن کارایی بهتری را از خود نشان می دهد.افراد از سلامت بیش تری برخوردار هستن و کمتر در بستر بیماری قرار می گیرند. این سلامتی جسمی به افراد این حس را القا می‌کند که دارای برتری نسبی هستند و متعاقب آن اعتمادبه‌نفس افراد بالاتر می‌رود

همگی بر آن واقف هستید داشتن برنامه منظم برای ورزش منجر به داشتن اندامی متناسب و زیبا برای شخص می‌شود که این اندام زیبا بدون شک باعث افزایش اعتمادبه‌نفس افراد می‌شود.

ورزش کردن منجر به شکل‌گیری ساختار فکری مثبت در افراد می‌شود و ساختار فکریتان را تغییر می دهد.

ورزش کردن سیستم تنفسی و خون‌رسانی را به مغز افزایش می‌دهد و موجب می‌شود افراد راه‌حل‌های بیشتری را هنگامی که تحت‌فشار هستند، به ذهن آورند.

افراد زمانی را که صرف ورزش می کنند دارای امنیت ذهنی و روانی خواهند بود و این خود به اعتماد به نفس کمک می کند.

ورزش کردن نیز به دلیل اینکه افراد را در معرض برخورد با دیگران قرار می‌دهد امکان اجتماعی کردن افراد را فراهم می‌کند و متعاقب آن اعتمادبه‌نفس افراد بیشتر می‌شود.

ورزش کردن مداوم تأثیر مستقیم بر بهبود عملکرد جنسی شما می‌گذارد که نتیجه این بهبود عملکرد جنسی بالا رفتن اعتمادبه‌نفس شما در زندگی زناشویی است.

با ورزش کردن می توانید استرس ، اضطراب و افسردگی و .... کاهش دهید و این خود به اعتماد به نفس کمک بزرگی میکند.

اما فردی که ورزش نمی‌کند، هنگامی که دچار مشکل می‌شود، عضلات او خسته و شل می‌شوند و از طرف دیگر نیز اکسیژن کمتری به مغز او می‌رسد و فرد سریع خسته می‌شود و به همین دلیل تحمل این فرد برای مواجه شدن با مشکلات، بسیار کاهش پیدا می‌کند.

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

بی خوابی

     خواب نیز به اندازه غذا، هوا و آب برای حیات ضروری است. شاید شما نیز گاهی اوقات در طول زندگی با مشکلاتی در زمینه خوابیدن روبرو شده باشید. ناگفته نماند که افراد بسیاری این مشکلات را تجربه می کنند. هر فردی ممکن است از بی خوابی رنج ببرد، هر چند مشکلات موجود در زمینه خواب بیشتر در میان خانم ها ( بویژه در سن یائسگی )، بیماران، افراد مسن، سیگاری ها و کسانی که از مشروبات الکلی استفاده می کنند شایع  است. به رغم آنکه بی خوابی یک مشکل بشمار نمی رود و حیات فرد را تهدید نمی کند اما می تواند بسیار آزار دهنده، خسته کننده و استرس زا باشد یا حتی در شرایط  بدتر این احساس را بوجود آورد که دارید دیوانه می شوید.

 

انواع بی خوابی

 

دو نوع بی خوابی وجود دارد که عبارتند از:

 

     بی خوابی مزمن: این نوع بی خوابی هفته ها، ماهها و حتی سال ها بطول می انجامد.

     بی خوابی موقت: این نوع بی خوابی صرفا چند شب یا چند هفته طول می کشد و معمولا با رویدادهای تنش زا  مانند امتحان یا داغدیدگی (از دست دادن یک فرد) در ارتباط است.

بی خوابی در چهارچوب یکی از این دو مقوله، یک یا چند شكل از اشکال ذیل را داراست:

  خواب سبک و ناراحت، بیدار شدن های مداوم، بیدار ماندن در نیمه های شب- این حالت نیز درمیان افراد بالای 40 سال شایع است. علت شکل گیری آن در جوان ترها  افسردگی است.

   زود بیدار شدن از خواب  و ناتوانی برای دوباره خوابیدن- این حالت بیشتر در افراد مسن و کسانی که درخصوص امری نگران هستند، بروز می کند.

نشانه های رایج بی خوابی

 

اگر در طول روز خسته ايد؛ دچار سردردهای مداوم و عدم تمرکز هستید و زود خشمگین می شوید؛ خسته ايد و پس از بیدار شدن از خواب احساس نشاط و سرزندگی نمی کنید؛در محیطی دور از خانه بهتر می خوابید ، بیش از 30 تا 40 دقیقه طول می کشد تا به خواب بروید،  در طول شب بارها از خواب بیدار می شوید  زود از خواب بیدار می شوید و دیگر نمی توانید دوباره به خواب بروید ،تنها با استفاده از قرص های خواب آور می توانید بخوابید  پس شما احتمالا از مشکل بی خوابی رنج می برید.

 

علل اصلی بی خوابی

 

     بی خوابی وضعیتی است که عوامل دیگری در شکل گیری آن نقش دارند. شاید گاهی اوقات نتوانید بلافاصله و به وضوح عوامل بروز بی خوابی را در خودتان تشخیص دهید اما فهرستی از عوامل متعدد  که در ذیل آمده است، می تواند نشانه هایی در این خصوص در اختیار شما قرار دهد:

     حالت روحی - مانند اضطراب، افسردگی، نگرانی، خشم، غم و پیش بینی یک رویداد سخت

   تغییر-  به عنوان مثال، ترک خانه  یا شهر و ورود به دانشگاه

  عوامل محیطی -  مانند سرو صدا، نداشتن آسایش، تغییرات زمانی

    درد - از عوامل شايع شکل گیری بی خوابی بشمار می رود

 شرایط جسمی - مانند مشکلات قلبی، مشکلات تنفسی، دل درد، مشکلات گوارشی، فشار خون بالا، درد مفاصل و بی اشتهایی عصبی

 قرص های خواب آور و آرام بخش ها - این قرص ها در حقیقت می توانند خواب شما را مختل کنند

برخی داروهای تجویز شده از سوی پزشک  شامل قرص های جلوگیری از بارداری، داروهای ادرار آور، قرص های لاغری برخی از عوامل بروز بی خوابی به آسانی قابل کنترل نیستند اما بسیاری از آنها را می توان برطرف ساخت.

 

درباره بی خوابی چه کارهایی می توان انجام داد؟

 

    کارهای بسیاری در این مورد می توان انجام داد. خوب است بدانید که می توانيد به روش خود و در زمان و مکان مخصوص به خودتان، مشکل بی خوابی تان را برطرف سازید. خود را آماده کنید تا برای بهبود وضعیت خوابتان تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید.

 

برخی از کارهایی که می توانید برای کمک به خودتان انجام دهید؛ عبارتند از:

 

تغییر محیط

 

     شما به رختخوابی راحت و نیز اتاقی احتیاج دارید که به اندازه کافی آرام، گرم و تاریک باشد. متاسفانه این امر همیشه ممکن نیست. شاید همسایگانی پر سرو صدا، اتاقی سرد و هم اتاقی  داشته باشید که هر شب خرو پف می کند، اما در این  شرایط نیز می توانید کارهایی انجام دهید که برایتان مفید هستند.

 

  اگر تشک شما در گودی فرورفته است یک تکه مقوا زیر آن قرار دهید یا سعی کنید رختخواب خود را در وضعیتی متفاوت قرار دهید. مطمئن شوید که روانداز شما تمیز و به اندازه کافی گرم است.

 

اگر نور شما را اذیت می کند، پرده هایی ضخیم تر برای اتاق خود انتخاب کنید یا در هنگام خواب از چشم بند استفاده کنید. اگر با نور کم احساس راحتی می کنید، پرده ها را اندکی کنار بزنید یا از چراغ خواب استفاده کنید.

 

یکی از دلایل شایع بی خوابی سر و صدا است. اگر نمی توانید درباره سر و صدایی که در اطراف شماست کاری انجام دهید از گوش گیر استفاده کنید، درغیراینصورت دیدگاه خود را درباره این صداها تغییر دهید. افراد می توانند در سر و صدای زیاد نیزبخوابند- سرو صدا نقش زیادی در بیدار ماندن شما ندارد، بلکه احساس شما نسبت به این صداهاست که مانع از خوابیدن تان می شود. از تمرین های تن آرامی استفاده کنید تا خود را آرام سازید و ذهنتان را از این سر و صدا ها دور کنید. شما می توانید روش های دیگری نیز در پیش بگیرید مثلا با همسایگان پرسر و صدا صحبت کنید و از آنها بخواهید که مراعات شما را بکنند یا اینکه از یک رادیو یا ضبط صوت استفاده کنید تا صدای دیگران را نشنوید.

 

سبک زندگی خود را تغییر دهید

 

     اگر از مشکل بی خوابی رنج می برید و برای رفع این مشکل نیز بسیار مصر هستید، باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. لازم است برای شروع  استفاده ازبرخی مواد را که بی خوابی را تشدید می کنند، کم کنید یا آنها را کنار بگذارید. این مواد عبارتند از: قهوه، چای، نوشابه های الکلی، نیکوتین، افزودنی های غذایی، میان وعده ها، قرص های لاغری و داروهای سرکوب کننده اشتها.

 

توصیه های زیر می توانند در اين راه كمك كننده باشند:

 

    مرتب ورزش کنید.

 

    زماني منطقی برای خوابیدن انتخاب کنید و تا آن زمان بیدار بمانید، حتی اگر زودتر از آن زمان احساس خواب آلودگی کردید.

 

 فقط زمانی به رختخواب بروید که واقعا احساس خستگی و خواب آلودگی می کنید.

    اگر نمی توانید بخوابید از رختخواب بیرون بیایید و فقط زمانی به رختخواب بازگردید که واقعا احساس خواب آلودگی می کنید.

     طبق یک برنامه روزمره، هر روز 7 تا 8 ساعت بخوابید ( البته توجه داشته باشيد که میزان نیاز افراد به خواب متفاوت است)

 

       هر روز راس یک ساعت معین از خواب بیدار شوید.

 

        اگر از کسانی هستید که دیر از خواب بیدار می شوید، خود را وادار سازید تا این عادت را ترک کنید.

 

        یک ساعت قبل از خواب به خود آرامش روحی و جسمی بدهید.

 

        قبل از خواب یک دوش گرم بگیرید؛ کمی تمرینهای یوگا انجام دهید یا به یک پیاده روی سبک بروید.

 

       فهرستی از آنچه ذهن شما را مشغول می کند تهیه کنید و سپس سعی کنید تا همه آنها را فراموش کنید.

 

        برای مطمئن شدن از ایمنی اطراف، همه چیز را کنترل کنید، البته این کار را فقط یکبار انجام دهید.

 

      افکار منفی را با افکار مثبت عوض کنید؛ مثلا با خود بگویید "من می توانم بخوابم، من می توانم دوباره به خواب بروم."

 

 

 

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

تقویت ناخن

 

1. روغن ویتامین E

. برای اینکه ناخن‌هایتان مرطوب بمانند، می‌توانید از روغن ویتامین E کمک بگیرید. روغن ویتامین E، ناخن را تغذیه و تقویت می‌کند. این کار را به‌مدت دو تا سه هفته و هر روز انجام بدهید تا نتیجه‌ی مطلوب را ببینید. می‌توانید کپسول ویتامین E را به‌صورت خوراکی هم مصرف کنید.

 

۲. روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت ناخن های شکننده است چون حاوی چربی اشباع است، ناخن‌ها را مرطوب می‌کند و درنتیجه از عفونت آنها پیشگیری می‌کند. می‌توانید روغن نارگیل ولرم را مستقیما به ناخن‌هایتان بمالید و ۵ دقیقه به‌آرامی ماساژ بدهید. این کار باعث بهبود جریان خون در ناخن می‌شود. این کار را دو تا سه‌بار در روز انجام بدهید.

 

۳. سرکه سیب

سرکه‌ سیب هم یک درمان مؤثر دیگر برای ناخن‌های ضعیف است. سرکه‌ سیب دارای مواد مغذی زیادی همچون آهن، کلسیم، ویتامین‌ها، پتاسیم، منیزیم و غیره است که استیک اسید و اسید مالیک نیز دارد که برای پیشگیری از عفونت ناخن سودمند است. به میزان برابر، آب و سرکه‌ سیب خام و تصفیه‌نشده را با هم ترکیب کنید و ناخن‌ها را به‌مدت چند دقیقه در آن قرار بدهید .

۴. نمک دریا

نمک دریا برای تقویت ناخن بسیار مفید است و ناخن‌هایتان را براق و آنها را تقویت می‌کند. در یک کاسه‌ی کوچک، آب گرم بریزید و ۲ قاشق غذاخوری نمک دریا به آن اضافه کنید، ۲ قطره روغن کندر، ۲ قطره روغن جوانه‌ی گندم، ۲ قطره آبلیمو هم به آن بیفزایید. ناخن‌هایتان را به‌مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این ترکیب قرار بدهید و سپس با آب گرم آبکشی کنید. بعد از خشک کردن، از مرطوب‌کننده استفاده کنید. این شیوه را دو تا سه‌بار در هفته به‌کار ببرید تا زمانی که بهبودی را ببینید.

 

 

۵. آب لیمو ترش

آبلیمو به تقویت و درخشان کردن‌ ناخن کمک می‌کند. ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون را با یک قاشق غذاخوری آبلیمو ترکیب و آن را گرم کنید، تا حدی که دست‌تان نسوزد. با استفاده از یک تکه پنبه، آن را به ناخن‌ها بمالید و در طول شب دستکش بپوشید.

۶. روغن زیتون

روغن‌های گرم می‌توانند کیفیت و بافت ناخن را بهتر کنند. مقدار مساوی روغن جوجوبا، روغن بادام و روغن زیتون را با هم مخلوط و آنها را گرم کنید تا حدی که دست‌تان نسوزد. با استفاده از تکه‌های پنبه، روغن‌ها را به ناخن‌هایتان بمالید. اجازه بدهید ۱۰ دقیقه بمانند تا به بافت ناخن‌ها نفوذ و آنها را تغذیه کنند.

۷. زرده‌ی تخم‌مرغ

اگر ناخن‌هایتان به دلیل خشکی، شکننده شده‌اند، زرده‌ی تخم‌مرغ می‌تواند بهترین درمان باشد. زرده‌ی تخم‌مرغ را با شیر ترکیب کنید و چند دقیقه ناخن‌های خود را با آن ماساژ بدهید و سپس با آب بشویید. زرده‌ی تخم‌مرغ، رطوبت موردنیاز ناخن را تأمین می‌کند.

۸. روغن سبزیجات

اگر ناخن‌هایتان زیاد در معرض آب هستند و زیاد دست‌هایتان را خیس می‌کنید، هر نوع روغن سبزیجاتی که در دسترس دارید برای تقویت ناخن های‌ شما مناسب است. روغن را با تکه‌ای پنبه به ناخن‌هایتان بزنید و ۵ دقیقه ماساژ بدهید. این کار را روزی ۳ تا ۴ بار انجام بدهید.

 

۹. آب پرتقال

 

آب پرتقال حاوی اسید فولیک است که برای رشد ناخن ضرورت دارد. آب پرتقال تازه تهیه کنید و ناخن‌ها را به‌مدت ۱۰ دقیقه در آن قرار بدهید و سپس با آب گرم آبکشی کنید. بعد از خشک کردن، مرطوب‌کننده بزنید. این راهکار را هر روز انجام بدهید تا ناخن‌هایتان تقویت شوند.

۱۰. گوجه‌فرنگی

در یک کاسه، دو قاشق غذاخوری روغن زیتون را با نصف فنجان آب گوجه‌فرنگی مخلوط کنید و به‌مدت ۱۰ دقیقه ناخن‌هایتان را در آن قرار بدهید. این کار را هر روز انجام بدهید.

 ۱1. نعناع و بابونه

این ترکیب گیاهی می‌تواند ناخن‌هایتان را تغذیه و آنها را معطر و خوشبو کند. یک قاشق چای‌خوری چای بابونه و یک قاشق چای‌خوری چای نعناع را به یک فنجان آب جوش اضافه و ۲ ساعت صبر کنید تا خیس بخورد و سپس از صافی رد کنید. حالا یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون و ۲ قاشق غذاخوری آرد گندم به این ترکیب اضافه کنید. تمام مواد را به‌خوبی مخلوط کنید و خمیر حاصل را روی ناخن‌ها بمالید. پس از یک ساعت آبکشی کنید. این شیوه را یک یا دوبار در هفته به‌کار ببرید.

 

کارهایی که باید انجام بدهید

 • غذاهای سرشار از بیوتین مانند غلات سبوسدار، تخم‌مرغ، گوجه‌فرنگی، بادام، گل کلم، عدس، توت‌فرنگی، سویا، شیر و … مصرف کنید. یا اینکه می‌توانید بعد از مشورت با پرشک، از مکمل‌های بیوتین استفاده کنید.
 • غذاهای سرشار از پروتئین بخورید، مانند ماهی، ماکیان، گوشت گوساله، دانه‌ها، مغزها، اسفناج و سایر سبزیجاتی که برگ‌های تیره دارند. همچنین می‌توانید شیک پروتئین بنوشید.
 • به‌طور مرتب ورزش کنید تا جریان خون بهتری در بدن‌تان داشته باشید، درنتیجه ناخن‌هایتان سالم‌تر می‌مانند و سریع‌تر رشد می‌کنند.
 • ناخن‌هایتان را کوتاه نگه دارید تا آب و مواد شیمیایی کمتری از محیط جذب کنند.
 • از لاک‌‌های باکیفیت و برندهای معتبر استفاده کنید.
 • هر روز چند دقیقه ناخن‌ها را در معرض نور خورشید قرار بدهید تا ویتامین D لازم را جذب کنند.
 • آب فراوان بنوشید تا بدن‌تان دچار کم‌آبی نشود.
 • ناخن‌هایتان را مرتبا سوهان بزنید تا لب‌پَر نشوند.
 • هنگام کار با آب و مواد شیمیایی، از دستکش استفاده کنید.

کارهایی که نباید انجام بدهید

 • از تماس زیاد دست‌ها با آب و مواد شیمیایی اجتناب کنید.
 • از لاک‌هایی که دارای مواد شیمیایی مضری چون استون و فرمالدهید هستند، استفاده نکنید.
 • از ناخن‌های مصنوعی استفاده نکنید چون می‌توانند باعث عفونت‌های قارچی بشوند.
 • از پاک‌کننده‌هایی که حاوی الکل هستند، استفاده نکنید چون ناخن‌هایتان را خشک می‌کنند.
 • ناخن‌هایتان را نجوید یا کناره‌های آنها را نکَنید.
 • ناخن‌ها را نخراشید چون ضعیف‌تر می‌شوند.
 • زیاد از لاک پاک‌کُن استفاده نکنید.
برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

7 ماده غذایی با خاصیت خنک کنندگی در فصل گرما

هرچه روزهای تابستان طولانی تر و گرم تر می‌شوند خنک ماندن در گرمای شدید گاهی تقریباً غیرممکن می شود. خنک ماندن جز از طریق نوشیدنی‌های خنک و دستگاه تهویه‌ی هوا می تواند به غذاهایی که می‌خورید نیز بستگی داشته باشد.

این فصل درخشان، از غذاهای رنگارنگ و فراوان فصلی و تازه، از توت‌های رسیده و آبدار گرفته تا گوجه نگینی‌های گوشتی و آبدار، برخوردار است. یک امتیاز ویژه هم وجود دارد؛ بسیاری از سبزیجات و میوه‌های فصلی تابستان از این جهت که به ما کمک می کنند تا با وجود درجه حرارت رو به افزایش هوا، دمای بدن را پایین و خنک نگه‌داریم بسیار عالی هستند.

میوه‌های خنک

میوه‌هایی که دارای آب فراوان و مواد غذایی و آنتی اکسیدان های ضروری هستند بهترین منبع برای خنک ماندن در تابستان می‌باشند. این میوه‌ها شامل انگور، سیب، گلابی، هلو، توت، میوه‌ی اژدها و میوه‌ی ستاره ای هستند. مخصوصاً هندوانه، طالبی و خربزه و مرکباتی مانند پرتقال نیز بسیار خوب هستند. میوه‌ها می‌توانند با روش‌های متفاوتی در رژیم شما گنجانده شوند. فقط آن‌ها را در یک سالاد تابستانی بریزید، برای تهیه یک اسموتی سالم با شیر یا ماست ترکیب کنید، و یا آن‌ها را تنها به عنوان میان وعده در صبح میل نمایید.

هندوانه

هیچ چیز مانند یک تکه‌ی بزرگ هندوانه تابستان را برای شما عوض نمی‌کند. هندوانه خوراکی مورد علاقه‌ی دوران کودکی است که زمان آن رسیده تا آن را به رژیم غذایی خود برگردانید. هندوانه از 90 درصد آب تشکیل شده است و کمک می‌کند در گرما بدنتان آب کافی داشته باشد. بعلاوه هندوانه شامل مقدار زیادی ویتامین a و c بوده، چربی نداشته و شامل لیکوپن (آنتی اکسیدانی که به جلوگیری از سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی کمک می‌کند) است.

 

طالبی و خربزه

خربزه نیز دارای آب زیادی است و کمک می‌کند در گرمای زیاد و دمای بالای هوا آب بدنمان حفظ شود. طالبی و خربزه هر دو کالری کمی داشته و پتاسیم فراوانی دارند. اگرچه این دو، منبع غنی مواد غذایی نیستند اما میزان کم پروتئین، چربی و کربوهیدرات، آن‌ها را برای کاهش وزن، دیابت، فشارخون و اختلالات قلبی و عروقی ایده آل می‌کند. خربزه همچنین به عنوان یک داروی ادرارآور تلقی می‌شود که به دفع سموم ناخواسته در بدن کمک می‌کند.

 

 

مرکبات

مرکبات شامل پرتقال، گریپ‌فروت، لیمو و لیموترش از جمله خنک‌کننده‌ترین میوه‌ها هستند. این میوه‌ها صرف نظر از طعم خوبشان، می‌توانند سلامت شما را حفظ کرده و سبب شوند جوان تر به نظر برسید. مرکبات غذایی بسیار خوب برای سلامت پوست هستند، زیرا دارای مواد گیاهی بسیاری هستند که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند، از جمله فلاوانون ها، آنتوسیانین ها، پلی فنول ها و ویتامین C. همچنین مرکبات در عمل هضم بسیار اهمیت دارند، زیرا به تجزیه غذاهای سنگین و چرب کمک می‌کنند.

 

امتحان کنید: هر روزتان را با یک لیوان آب لیموی خنک شروع کنید. این نوشیدنی اسیدی به شما کمک می‌کند سیستم بدن خود را تمیز کرده و به آن انرژی بخشید.

سبزیجات خنک

منابع فراوانی از سبزیجات وجود دارند که به کم کردن دمای بدن در هنگام اوج گرفتن گرما کمک می‌کنند. بهترین نمونه‌ها خیار، تربچه، کاهو، سبزیجاتی مانند اسفناج و منداب، و سبزیجات تازه مانند نعناع می‌باشند. همه‌ی این‌ سبزیجات دارای مقدار فراوان آب بوده و می‌توانند خون را رقیق کرده و به بدن کمک کنند تا گرما آزاد کند که این عمل اثر خنک‌کننده دارد.

خیار

مقدار فراوان آب در خیار، همراه با طعم تازه و ترد این سبزی، آن را تبدیل به یک سبزی تابستانی عالی کرده است. خیار به خاطر خواص دارویی خود نیز مورد توجه است. خیار همچنین خاصیت ادرارآوری دارد (خصوصاً در ماه‌های گرم تابستان مفید است) که سبب می‌شود مواد سمی از بدن خارج‌شده و پوست و بافت بدن شما را نیز سالم نگه می دارد. خیار دارای کالری کم و مقدار کمی قند، کربوهیدرات و چربی است. همچنین این سبزی دارای مقدار زیادی ویتامین b، فسفر، کلسیم، روی و دیگر مواد معدنی است.

تربچه

باعث تأسف است که تربچه دست کم گرفته می‌شود. به این میوه تابستانی با پوست ارغوانی مایل به قرمز و ماده‌ی داخلی سفید ترد و خوش‌طعم اهمیت لازم داده نمی‌شود. تربچه دارای آب فراوان بوده و منبع غنی ویتامین c می‌باشد که این ویتامین خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهاب دارد. همچنین تربچه منبع غنی پتاسیم است که خطر سنگ کلیه را کم کرده و مواد معدنی مانند گوگرد، آهن و ید دارد.

نعناع

نعناع و سوسنبر هر دو خاصیت خنک‌کننده و آرامش‌بخش دارند، و رایحه‌ی تند آن ها در هنگام گرما می تواند کمبود انرژی را در شما از بین ببرد. این ماده قبلاً توسط گیاه‌خواران استفاده می شده است تا چای گیاهی، سنبل‌الطیب، پماد و محصولات دیگری بسازند که سبب آرامش ذهن و بدن می‌گردد. بعلاوه نعناع به سوءهاضمه و التهاب که اغلب در روزهای تابستان ما را آزار می‌دهند کمک می‌کند.

امتحان کنید: با فرو کردن کیسه‌های چای سبز در آب جوش و سپس خنک کردن آن برای خود چای سرد نعناعی تهیه کنید. پس از خنک کردن چای به آن شکر، تکه‌های لیمو و مقداری برگ نعناع برای خنک کردن اضافه نمایید.

توصیه هایی ساده‌تر برای کمک به شما جهت خنک ماندن در تابستان

خام بخورید

زمانی که گرما افزایش می‌یابد چه کسی دوست دارد در آشپزخانه باشد؟ خوشبختانه برای ما میوه‌ها و سبزیجات خام یک غذای تابستانی عالی هستند و نیاز به آماده کردن نداشته و یا کار کمی دارند. اگر باید غذا بپزید به روش‌های آشپزی سریع فکر کنید، از جمله بخارپز کردن، سفید کردن و سرخ کردن سریع.

ادویه زدن

این مسئله‌ اتفاقی نیست که بیشتر مردمی که در نواحی گرم دنیا هستند غذاهای ادویه دار زیاد می‌خورند. مقدار متعادل از ادویه‌هایی مانند زنجبیل تازه، فلفل قرمز، کاین و فلفل سیاه در ابتدا شما را گرم می‌کنند اما در واقع به خنک شدنتان کمک می‌کنند. مقداری فلفل قرمز به ماهی بریان شده یا آبی که مرغ را در آن می‌خوابانید اضافه کنید و یا با زنجبیل تازه رنده شده، روغن کنجد، سویا و سرکه‌ی سفید، سرکه‌ی خنک‌کننده درست کنید.

مایعاتی که می‌خورید را هوشمندانه انتخاب کنید

حفظ آب بدن با نوشیدن مقدار فراوان آب در ماه‌های گرم تابستان بسیار اهمیت دارد. بسیاری از علائم گرمای زیاد تابستان (سرگیجه، خستگی، عدم تمرکز) مرتبط با کم آبی شدید است. اگرچه ثابت شده است که نوع مایعی که می‌نوشید نیز مهم است.

نوشیدنی‌های ورزشی (سرشار از سدیم و شکر) می‌توانند کم آبی شما را بدتر کنند، و غذاها و نوشیدنی‌های خیلی سرد (مانند بستنی) نیز می‌توانند با هضم و تعریق که مکانیسم خنک‌سازی طبیعی بدن هستند واقعاً تداخل داشته باشند.

 

دیگر مطالب ما :

ارتباط سالم بعد ازازدواج

 

برای مشاهده ادامه مطلب وارد شوید و یا ثبت نام نمایید

ورود کاربران

اشتراک در خبرنامه

لطفا ایمیل و نام خود را وارد کنید تا از جدیدترین مطالب سایت آگاه شوید !

محبوب ترین مطالب


خواص دعای نادعلی  از برای ناد علی (ع) هفتصد خاصیت ذکر کرده اند و در تمام مهمات آنرا موثر... ادامه مطلب

چگونه درس بخوانیم تا موفق شویم؟ یکی از اشتباهات اکثر دانش آموزان این است که هر روز که به خانه می‌آیند بجای... ادامه مطلب

با فرزندی که سیگار می کشد، چگونه برخورد کنیم؟ تا بحال سر زده به خانه آمده اید و متوجه این قضیه شده اید که دختر و یا پسرتان... ادامه مطلب